Den digitale tinglysning er Danmarks nye IT-skandale

Den digitale tinglysning bliver beskrevet som "helvede på jord" og koster almindelige danskere tusinder af kroner i ekstra udgifter.

Den digtale tinglysning fungerer skandaløst ringe.

Det siger ejendomsmæglerkæden Home og Danske Boligadvokater til ComON. Der er ingen huse der bliver tinglyst, dokumenter bliver slettet, når de er oprettet og helt basale funktioner fungerer ikke. Det betyder, at danske boligsælgere og købere mister tusindvis af kroner, mens deres sager samler støv.

"Vi kan ikke få tinglyst noget som helst. Det er kaotisk, langsomt og virker slet ikke. Det er rent ud sagt et helvede på jord, at få sager tinglyst. Man kan tvivle på, at de folk der sidder med systemet har evnen til at rette op på det. Men det skal komme i orden. Tinglysning er et kerneområde inden for økonomien," siger formand for Danske Boligadvokater Henrik Høpner til ComON.

Han bakkes op af ejendomsmæglerkæden Home. Her fortæller kommunikationschef Niels H. Carstensen, at deres kunder er dybt frustrerede, og må betale mange tusinde kroner i renter til banken, fordi den såkaldte mellemfinansiering trækker ud.

"Vores kunder er dybt frustrerede, og det forstår vi godt. Vi har netop fået gennemført vores første tinglysning med det nye system. Det er én tinglysning på tre uger," siger han til ComON.

Han kan oplyse, at systemet fungerer så dårligt, at den sag de har fået tinglyst, er en af de senest anmeldte sager. Det vil sige, at folk der har ventet meget længe på at få solgt deres hus og komme videre i tilværelsen er blevet sprunget over i køen. Ifølge Niels H. Carstensen koster forsinkelsen almindelige danskere omkring 8.000 kroner i ekstra renter på en mellemfinansiering på to millioner kroner.

Home står for salget af en stor del af de cirka 4.000 hushandler der foregår om måneden i øjeblikket.

Ingen praktisk testperiode

Henrik Høpner fra Danske Boligadvokater mener ikke, at der er nogen undskyldning for de kaotiske tilstande.

"Vi tilbød Domstolsstyrelsen, at hjælpe med at teste systemet, inden det gik i luften. Men det afslog de. De ville hellere teste det selv," siger Henrik Høpner.

Han fortæller, at man skal gennem 21 skærmbilleder for at oprette en sag. Hvis man forsøger at oprette en kladde på sagen, og kigger væk fra skærmen et øjeblik, så er den slettet fra systemet.

Det er tre uger siden den digitale tinglysning gik i luften. Inden da lå al tinglysning stille for at forberede det nye system. Dermed har tinglysningen reelt været ude af kraft i flere måneder. Den digitale tinglysning har kostet skatteyderne over en halv milliard kroner og været meget forsinket. Det er CSC der står bag tinglysningen.

Domstolsstyrelsen oplyser, at der i de første tre uger er foretaget 25.257 anmeldelser og 272.694 forespørgsler. Ifølge dem er over 60 procent af anmeldelserne i gennemsnit blevet tinglyst samme dag, de er modtaget, i løbet af de første tre uger med digital tinglysning.

Præsidenten for Tinglysningsretten Sørup Hansen er uforstående overfor anklagerne.

"Jeg forstår ikke, at Home og Danske Boligadvokater opfatter systemet sådan. Fra vores side ser det pænt og fornuftigt ud," siger Sørup Hansen til ComON.

Ifølge ham bliver de simple sager ekspederet med det samme, mens mere vanskelige sager kan ligge lidt længere.

Han erkender, at advokater og ejendomsmæglere ikke var med i testfasen.

"Men det skyldes, at det er vores ansvar, at systemet fungerer," siger han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS