TDC-guldfugl til milliarder

TDC har modtaget et bud på 1,4 milliarder kroner for selskabet Dan Net. Indtil videre er buddet afvist, og først senere i år skal parterne mødes igen, skriver Jyllands-Posten.

Teleselskabet TDC er i øjeblikket ved at trimme sit datterselskab Dan Net, så det er klar til at blive sendt på banen som en salgskandidat senere på året. Antallet af medarbejdere er for nyligt blevet beskåret med 50 til nuværende 185.

Det sker samtidig med at Henning Dyremose over for Jyllands-Posten bekræfter, at TDC har modtaget et bud på 1,4 milliarder kroner for selskabet. Buddet er dog blevet afvist, og TDC har meddelt den interesserede køber, at man vil vende tilbage på et senere tidspunkt i 2004.

Ifølge avisen skyldes det dels interne forhold, der betyder, at selskabet ikke kan sælges nu, dels at interessen for Dan Net er så stor, at TDC forventer at kunne få flere penge ud af et salg.

Dan Net er en økonomisk guldfugl for TDC og indtjente i 2002 60 millioner kroner til koncernen ud af en omsætning på 315 millioner kroner. Selskabet leverer datakommunikationsløsninger til mobil roaming, EDI og eBusiness Integration.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere