TDC klar med IP-telefoni til sommer

TDC vil tilbyde kunderne at tale i telefon og se kabel-tv via internettet.

2005 bliver året, hvor TDC sætter for alvor tryk på digitaliseringen af danskernes hverdag.

Med udgangen af andet kvartal vil TDC lancere IP-telefoni til kunder, der ønsker at skrotte fastnettelefonen. I samme omgang kan TDC levere kabel-tv til de 963.000 eksisterende kunder og nye kunder, der vil se tv på nettet. Det skriver Børsen.

IP-telefoni bliver tilbudt til en fast pris på 119 kroner om måneden, men tilbudet gælder kun opkald til danske fastnetnumre og ikke dyre servicenumre, som eksempelvis nummeroplysningen.

Opkald til mobiltelefoner koster det samme, som hvis man ringer fra sin almindelige telefon i dag, og internationale opkald vil koste cirka 15 procent mindre.

Samtidig lancerer TDC kabel-tv over nettet, som har har den fordel, at kunderne bliver sluset over på en digital platform, så TDC i fremtiden kan udnytte nettet til at tilbyde andet end telefoni og kabel-tv. Ydermere kan TDC nå ud til godt 700.000 husstande, der ikke kan modtage kabel-tv i dag.

TDC's mål er at få tre ud af fire kabel-tv-kunder til at flytte over på den digitale platform inden 2010. Det skal ifølge Børsen blandt andet ske med tilbud om Video on Demand, hvor kunderne køber en film direkte på nettet.

Der er dog endnu en del udfordringer for TDC, som har haft stor succes med digitalt tv. Kun fem procent af kunderne har købt ekstra kanaler via Selectoren, og de interaktive tjenester benyttes kun i begrænset omfang.

De største hindringer for udbredelse af digitalt tv er at tv-stationernes produktion af digitalt tv er begrænset, at der er strid om rettighederne til at distribuere digitale programmer, og at der er for få digitale tv-apparater til en fornuftig pris på markedet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere