Danware køber dansk softwarehus

Danware har i dag købt 50 procent af aktierne i EnoLogic. Sammen med aktierne overtager Danware rettighederne til at sælge og udvikle EnoLogics produkter.

It-virksomheden Danware fra Birkerød, har i dag sikret sig 50 procent af aktierne i softwarefirmaet EnoLogic. EnoLogic er et dansk selskab, hvis kerneprodukt er NetFilter, et internetfilter, der scanner og frasorterer internetsider med uønsket indhold som eksempelvis porno og vold. Danware kan med købet markedsføre, sælge og udvikle EnoLogics produkter.

Danware har i alt investeret cirka fire millioner kroner i EnoLogic, og parterne har desuden indgået en aftale om, at EnoLogic vil modtage royalties fra Danware for salget af EnoLogics produkter i løbet af de kommende tre år.

»Investeringen i EnoLogic passer godt ind i vores strategi om at skabe fornyet vækst ved at investere i lovende teknologiselskaber og øge vores salg internationalt. Behovet for beskyttelse imod hjemmesider med uhensigtsmæssigt og anstødeligt indhold er i dag større end nogensinde, og derfor er vi ikke i tvivl om, at investeringen allerede fra næste år vil påvirke Danwares omsætning positivt,« siger Danwares administrerende direktør Peter Grøndahl.

Aftalen mellem Danware og EnoLogic der ligger i Aalborg, træder i kraft fra i dag. De to medarbejder der udgør EnoLogic fortsætter som ansatte i Danware-regi.

I en meddelse til Københavns Fondsbørs i dag, meddelser Danware at man med købet forventer en positiv indvirkning på selskabets økonomi i fremtiden, dog foretages der ingen justeringer af selskabets forventninger til årets resultat.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger 2 ledere til Lokal IT Servicecenter Haderslev og Varde

Sydjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect