Nyttesløse antivirus-programmer sælger som varmt brød

Fupmagere havde indtægter på 100 millioner dollar ved at sælge falske antivirus-programmer.

Vi plages stadig af spam og virus af én årsag: Fordi nogle folk stadig er så dumme eller blåøjede, at de betaler penge til aktiviteter i den dunkle ende af internettet.

Det viser en aktuel sag mod forhandlere af falske antivirusprogrammer, der ifølge et anklageskrift fra anklagemyndigheden i Chicago har fået indtægter på 100 millioner dollar på blot to år ved at sælge scareware. Altså nyttesløse programmer, der ikke gør andet end at fylde bagmændenes lommer ved at skræmme computerejere.

Den lille gruppe mænd, der er er anklaget i sagen har for eksempel promoveret og solgt programmerne ”WinAntiVirus”, ”DriveCleaner” og ”ErrorSafe”. Det har de formået ved at overbevise kunderne om, at programmerne var det eneste, der kunne fjerne (ikke-eksisterende) virus eller sørge for, at ejermanden ikke fik sit arsenal af porno-filer blottet for omverdenen.

Sådan stopper vi dem
Den bedste måde at stoppe denne type svindel er ved at udbrede kendskabet til de firmaer, som benytter de lyssky metoder. Men det er en større opgave i den aktuelle sag. For svindlerne har anvendt mange forskellige firmanavne.

Listen rummer følgende firmaer: Innovative Marketing, Billingnow, BillPlanet PTE, Globedat, Revenue Response, Sunwell, Synergy Software, Winpayment Consultancy, Winsecure Solutions og Winsolutions.

Du kan selv gøre omverdenen en tjeneste ved at minde folk om denne opdaterede liste hos Wikipedia over falske programmer, det ikke er værd at købe.

De tre hovedmistænkte er svenskeren Björn Daniel Sundin og to amerikanere James Reno og Shaileshkumar Jain. Men ingen af dem er anholdt endnu. Gruppen har fra 2006 til 2008 solgt fusk-programmer til godtroende mennesker i 60 lande, men de typiske ofre er amerikanere, svenskere og ukrainere. Når myndighederne får fat i folkene kan de se frem til bødestraf, krav om erstatninger og op til 20 års fængsel.

Læs mere i anklageskriftet under artiklen.

Politiets Efterretningstjeneste

Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

Københavnsområdet

Statens IT

Teknisk stærk IT-konsulent

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job