Nyttesløse antivirus-programmer sælger som varmt brød

Fupmagere havde indtægter på 100 millioner dollar ved at sælge falske antivirus-programmer.

Vi plages stadig af spam og virus af én årsag: Fordi nogle folk stadig er så dumme eller blåøjede, at de betaler penge til aktiviteter i den dunkle ende af internettet.

Det viser en aktuel sag mod forhandlere af falske antivirusprogrammer, der ifølge et anklageskrift fra anklagemyndigheden i Chicago har fået indtægter på 100 millioner dollar på blot to år ved at sælge scareware. Altså nyttesløse programmer, der ikke gør andet end at fylde bagmændenes lommer ved at skræmme computerejere.

Den lille gruppe mænd, der er er anklaget i sagen har for eksempel promoveret og solgt programmerne ”WinAntiVirus”, ”DriveCleaner” og ”ErrorSafe”. Det har de formået ved at overbevise kunderne om, at programmerne var det eneste, der kunne fjerne (ikke-eksisterende) virus eller sørge for, at ejermanden ikke fik sit arsenal af porno-filer blottet for omverdenen.

Sådan stopper vi dem
Den bedste måde at stoppe denne type svindel er ved at udbrede kendskabet til de firmaer, som benytter de lyssky metoder. Men det er en større opgave i den aktuelle sag. For svindlerne har anvendt mange forskellige firmanavne.

Listen rummer følgende firmaer: Innovative Marketing, Billingnow, BillPlanet PTE, Globedat, Revenue Response, Sunwell, Synergy Software, Winpayment Consultancy, Winsecure Solutions og Winsolutions.

Du kan selv gøre omverdenen en tjeneste ved at minde folk om denne opdaterede liste hos Wikipedia over falske programmer, det ikke er værd at købe.

De tre hovedmistænkte er svenskeren Björn Daniel Sundin og to amerikanere James Reno og Shaileshkumar Jain. Men ingen af dem er anholdt endnu. Gruppen har fra 2006 til 2008 solgt fusk-programmer til godtroende mennesker i 60 lande, men de typiske ofre er amerikanere, svenskere og ukrainere. Når myndighederne får fat i folkene kan de se frem til bødestraf, krav om erstatninger og op til 20 års fængsel.

Læs mere i anklageskriftet under artiklen.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Business Analyst - Boligbeskatning

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du skabe sammenhæng mellem IT-systemer, data og processer i PET?

    Københavnsområdet

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S