Enden er nær - den amerikanske hær skifter til Vista

Netop som Windows 7 er ved at ligge klar på hylderne, har den amerikanske hær besluttet at "opgradere" hele maskinparken fra XP til Windows Vista.

Selv om der findes nogle få Vista-lovers rundt om omkring, så er de fleste enige om, at Microsofts karnevalsfest af et styresystem blot skal ignoreres i tavs venten på Windows 7.

Men de øverstkommanderende i den amerikanske hær ser anderledes på det. Det er blevet besluttet, at alle hærens computere skal være udstyret med Vistas evindelige nag-screens inden året udløber.

Det drejer sig om 744.000 computere. Det sker for at være opdateret med den nyeste sikkerhed og standardisering. Skiftet bliver ikke mindre bizart af, at Microsoft forventes at udgive Windows 7 i løbet af året. Vista har været i gennem et grundigt sikkerhedstjek af hærens Golden Master Program, og nu er de sikre på dets sikkerhed og stabilitet.

Hæren vil i samme omgang skifte fra Office 2003 til 2007, så man kan være sikker på at slagmarken vil lyde med sætninger som "Hvor f..... er den f...... knap". Det er hæren dog klar over, så de har opmandet supportafdelingen.

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job