Google vil give afrikanerne internet

Et større satellit-samarbejde skal bringe internet ud til millioner af afrikanere. Google bidrager til projektet.

I Afrika er distancerne for store til, at internettet kan udbredes på sammen måde, som vi er vant til i Vesten. Derfor bliver satellitter bragt ind i forsøget på at give internettet et boost i Afrika, fordi det simpelthen er billigere.

Google er gået med i projektet, der skal bringe højhastigheds internet til henved tre milliarder mennesker i Afrika og andre udviklingslande.

Projektet har fået navnet "03b Networks", og målet er, at forbindelserne skal give hastigheder, der svarer til dem, som vi kender i vores del af verden. Projektet forventes i gang i 2010. Arbejdet med at producere 16 satellitter er sat i gang.

En af måderne som projektet vil bringe internet ud til afrikaner på, er ved at transmittere direkte til mobiltelefoner, som oplever et markant boom i Afrika i øjeblikket.

Det højere formål med projektet er at skabe muligheder for social og økonomisk vækst ved at faciltiere e-læring og give mulighed for at dele viden.

Der er allerede andre initiativer i gang for at bringe billigt og hurtigt internet til det afrikanske kontinent. Kenya er ved at føre et fiberoptisk kabel fra de Forenede Arabiske Emirater. Også projektet Eassy vil sørge for internet i Afrika ved at forbinde 21 lande.

"03b Networks" vil gavne befolkningerne i Afrika, Asien, Latinamerika og Mellemøsten. Projektet er også støttet af Liberty Global og banken HSBC.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S