Google vil give afrikanerne internet

Et større satellit-samarbejde skal bringe internet ud til millioner af afrikanere. Google bidrager til projektet.

I Afrika er distancerne for store til, at internettet kan udbredes på sammen måde, som vi er vant til i Vesten. Derfor bliver satellitter bragt ind i forsøget på at give internettet et boost i Afrika, fordi det simpelthen er billigere.

Google er gået med i projektet, der skal bringe højhastigheds internet til henved tre milliarder mennesker i Afrika og andre udviklingslande.

Projektet har fået navnet "03b Networks", og målet er, at forbindelserne skal give hastigheder, der svarer til dem, som vi kender i vores del af verden. Projektet forventes i gang i 2010. Arbejdet med at producere 16 satellitter er sat i gang.

En af måderne som projektet vil bringe internet ud til afrikaner på, er ved at transmittere direkte til mobiltelefoner, som oplever et markant boom i Afrika i øjeblikket.

Det højere formål med projektet er at skabe muligheder for social og økonomisk vækst ved at faciltiere e-læring og give mulighed for at dele viden.

Der er allerede andre initiativer i gang for at bringe billigt og hurtigt internet til det afrikanske kontinent. Kenya er ved at føre et fiberoptisk kabel fra de Forenede Arabiske Emirater. Også projektet Eassy vil sørge for internet i Afrika ved at forbinde 21 lande.

"03b Networks" vil gavne befolkningerne i Afrika, Asien, Latinamerika og Mellemøsten. Projektet er også støttet af Liberty Global og banken HSBC.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S