Google vil give afrikanerne internet

Et større satellit-samarbejde skal bringe internet ud til millioner af afrikanere. Google bidrager til projektet.

I Afrika er distancerne for store til, at internettet kan udbredes på sammen måde, som vi er vant til i Vesten. Derfor bliver satellitter bragt ind i forsøget på at give internettet et boost i Afrika, fordi det simpelthen er billigere.

Google er gået med i projektet, der skal bringe højhastigheds internet til henved tre milliarder mennesker i Afrika og andre udviklingslande.

Projektet har fået navnet "03b Networks", og målet er, at forbindelserne skal give hastigheder, der svarer til dem, som vi kender i vores del af verden. Projektet forventes i gang i 2010. Arbejdet med at producere 16 satellitter er sat i gang.

En af måderne som projektet vil bringe internet ud til afrikaner på, er ved at transmittere direkte til mobiltelefoner, som oplever et markant boom i Afrika i øjeblikket.

Det højere formål med projektet er at skabe muligheder for social og økonomisk vækst ved at faciltiere e-læring og give mulighed for at dele viden.

Der er allerede andre initiativer i gang for at bringe billigt og hurtigt internet til det afrikanske kontinent. Kenya er ved at føre et fiberoptisk kabel fra de Forenede Arabiske Emirater. Også projektet Eassy vil sørge for internet i Afrika ved at forbinde 21 lande.

"03b Networks" vil gavne befolkningerne i Afrika, Asien, Latinamerika og Mellemøsten. Projektet er også støttet af Liberty Global og banken HSBC.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S