3 overgiver sig og låser mobiler op

Sidste store danske mobilselskab stopper med at simlåse mobiler.

Artikel top billede

Operatørlås. Simlås. Simlock.

Ordene har vakt forbitrelse blandt mange mobilkunder i Danmark, og da ComON i foråret forhørte sig hos de store danske mobilselskaber viste det sig, at også mobilselskaberne var blevet trætte af konceptet. I al ubemærkethed havde de droppet operatørlåsen.

Kun et mobilselskab var fastlåst i traditionen.

"Vi vil gerne have, at de bliver hos os," forklarede 3's daværende pressechef, Stine Green Paulsen i maj.

Nu har 3 droppet tvangsomfavningen. Mobilselskabet undlader for fremtiden at simlåse mobilerne.

"Fremover sælger vi uden simlock," forklarer kommunikationschef Knud Løkke Rasmussen.

"...og når vi gør det, så vil vi også give vores eksisterende kunder i basen mulighed for at låse mobilen op," fortsætter han.

3 har derfor lagt en guide ud på sin hjemmeside til, hvordan kunderne kan låse mobilen op. I modsætning til de øvrige mobilselskaber låser 3 også deres iPhones op fra starten, som Mediamac har oplyst.

Tidligere måtte 3's kunder betale 500 kroner, hvis de ville låse mobilen op inden de seks måneders bindingsperiode var overstået. Argumentet hos 3G-selskabet for gøre mobilerne frie fra fødslen ligner de øvrige teleselskabers: Kunderne er glade for deres ulåste mobiler, og desuden slipper firmaets kundeservice for hyret med at låse mobilerne op hos kunder, som ønsker en anden operatør.

"Vi ved jo, historisk set, at nogle mennesker portererer over til os for at købe en telefon og i virkeligheden, når bindingsperioden ophører, vil have et andet selskab," forklarer Knud Løkke Rasmussen.

En forklaring på, at mobilselskaberne er stoppet med at operatørlåse deres mobiler, med undtagelse af iPhones, kan desuden skyldes, at mobilabonnementerne, som følger med mobilernes seks måneders binding, ofte ender med at give en pris på produktet, som overstiger en almindelig købspris på en mobil.

Annonce

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Site Reliability Engineer til efterretningsanalytiske værktøjer i PET

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S