3 overgiver sig og låser mobiler op

Sidste store danske mobilselskab stopper med at simlåse mobiler.

Artikel top billede

Operatørlås. Simlås. Simlock.

Ordene har vakt forbitrelse blandt mange mobilkunder i Danmark, og da ComON i foråret forhørte sig hos de store danske mobilselskaber viste det sig, at også mobilselskaberne var blevet trætte af konceptet. I al ubemærkethed havde de droppet operatørlåsen.

Kun et mobilselskab var fastlåst i traditionen.

"Vi vil gerne have, at de bliver hos os," forklarede 3's daværende pressechef, Stine Green Paulsen i maj.

Nu har 3 droppet tvangsomfavningen. Mobilselskabet undlader for fremtiden at simlåse mobilerne.

"Fremover sælger vi uden simlock," forklarer kommunikationschef Knud Løkke Rasmussen.

"...og når vi gør det, så vil vi også give vores eksisterende kunder i basen mulighed for at låse mobilen op," fortsætter han.

3 har derfor lagt en guide ud på sin hjemmeside til, hvordan kunderne kan låse mobilen op. I modsætning til de øvrige mobilselskaber låser 3 også deres iPhones op fra starten, som Mediamac har oplyst.

Tidligere måtte 3's kunder betale 500 kroner, hvis de ville låse mobilen op inden de seks måneders bindingsperiode var overstået. Argumentet hos 3G-selskabet for gøre mobilerne frie fra fødslen ligner de øvrige teleselskabers: Kunderne er glade for deres ulåste mobiler, og desuden slipper firmaets kundeservice for hyret med at låse mobilerne op hos kunder, som ønsker en anden operatør.

"Vi ved jo, historisk set, at nogle mennesker portererer over til os for at købe en telefon og i virkeligheden, når bindingsperioden ophører, vil have et andet selskab," forklarer Knud Løkke Rasmussen.

En forklaring på, at mobilselskaberne er stoppet med at operatørlåse deres mobiler, med undtagelse af iPhones, kan desuden skyldes, at mobilabonnementerne, som følger med mobilernes seks måneders binding, ofte ender med at give en pris på produktet, som overstiger en almindelig købspris på en mobil.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse