Fandt Enigma-kodemaskine på loftet

En sjælden udgave af den tyske Enigma-kodemaskine dukkede på et dansk loft.

Den tyske Enigma-krypteringsmaskine fra Anden Verdenskrig har en næsten legendarisk status og der betales store beløb for de få intakte eksemplarer, der stadig er tilbage. Et af dem har ligget på et loft i Esbjerg i 35 år.

Hans Henning Rasmussen opdagede først for nylig, at den mystiske trækasse med noget mekanik indeni faktisk var en sjælden udgave af Enigma-kodemaskinen, der blev anvendt af tyske u-både under krigen. Det skriver Jydske-Vestkysten.

Han fik kontakt over nettet med et firma i New Orleans, der tidligere har solgt en lignende maskine, og de tilbød at købe maskinen for et større sekscifret beløb. I går blev den så afhentet af køberens repræsentant i Storbritannien og betalt kontant i lufthavnen, og nu er den på vej til USA.

Det menes at Enigma havde en afgørende rolle i Anden Verdenskrig – og maskinen vil altid være forbundet med den britiske computerpioner Alan Turing, som knækkede Enigma-koden og dermed leverede et afgørende bidrag til sejren over Tyskland.

Men der er stadig enkelte Enigma-beskeder tilbage, som stadig ikke er afkodet.

Statens IT

Teamleder til Tilsyn & Compliance

Københavnsområdet

Frode Laursen A/S

Systemadministrator

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse