Fandt Enigma-kodemaskine på loftet

En sjælden udgave af den tyske Enigma-kodemaskine dukkede på et dansk loft.

Den tyske Enigma-krypteringsmaskine fra Anden Verdenskrig har en næsten legendarisk status og der betales store beløb for de få intakte eksemplarer, der stadig er tilbage. Et af dem har ligget på et loft i Esbjerg i 35 år.

Hans Henning Rasmussen opdagede først for nylig, at den mystiske trækasse med noget mekanik indeni faktisk var en sjælden udgave af Enigma-kodemaskinen, der blev anvendt af tyske u-både under krigen. Det skriver Jydske-Vestkysten.

Han fik kontakt over nettet med et firma i New Orleans, der tidligere har solgt en lignende maskine, og de tilbød at købe maskinen for et større sekscifret beløb. I går blev den så afhentet af køberens repræsentant i Storbritannien og betalt kontant i lufthavnen, og nu er den på vej til USA.

Det menes at Enigma havde en afgørende rolle i Anden Verdenskrig – og maskinen vil altid være forbundet med den britiske computerpioner Alan Turing, som knækkede Enigma-koden og dermed leverede et afgørende bidrag til sejren over Tyskland.

Men der er stadig enkelte Enigma-beskeder tilbage, som stadig ikke er afkodet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland