Fandt Enigma-kodemaskine på loftet

En sjælden udgave af den tyske Enigma-kodemaskine dukkede på et dansk loft.

Den tyske Enigma-krypteringsmaskine fra Anden Verdenskrig har en næsten legendarisk status og der betales store beløb for de få intakte eksemplarer, der stadig er tilbage. Et af dem har ligget på et loft i Esbjerg i 35 år.

Hans Henning Rasmussen opdagede først for nylig, at den mystiske trækasse med noget mekanik indeni faktisk var en sjælden udgave af Enigma-kodemaskinen, der blev anvendt af tyske u-både under krigen. Det skriver Jydske-Vestkysten.

Han fik kontakt over nettet med et firma i New Orleans, der tidligere har solgt en lignende maskine, og de tilbød at købe maskinen for et større sekscifret beløb. I går blev den så afhentet af køberens repræsentant i Storbritannien og betalt kontant i lufthavnen, og nu er den på vej til USA.

Det menes at Enigma havde en afgørende rolle i Anden Verdenskrig – og maskinen vil altid være forbundet med den britiske computerpioner Alan Turing, som knækkede Enigma-koden og dermed leverede et afgørende bidrag til sejren over Tyskland.

Men der er stadig enkelte Enigma-beskeder tilbage, som stadig ikke er afkodet.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job