TDC vil sælge telefonbøgerne

TDC har hyret et internationalt rådgivningsfirma til at hjælpe med at sælge TDC Forlag, der udgiver telefonbøger.

TDC har i dag annonceret at selskabet er i færd med at undersøge de strategiske muligheder for dets 100 procent ejede datterselskab, TDC Forlag A/S, eventuelt med henblik på et salg af selskabet.

I Danmark udgiver TDC Forlag lokale og regionale fag- og navnebøger, herunder "De Gule Sider", med et samlet oplag på 7,9 mio. telefonbøger i 2004. I Sverige udgiver TDC Forlag ligeledes lokale og regionale fag- og navnebøger, og havde i 2004 et samlet oplag på 4,2 mio. telefonbøger. TDC Forlag har endvidere Internet og data salgsafdelinger i både Danmark og Sverige.

I 2004 havde TDC Forlag en samlet omsætning på 1.436 mio. kr. og et resultat før afskrivninger på 459 mio. kr. (opgjort under IFRS). Ved udgangen af 2004 havde TDC Forlag 1.074 ansatte, heraf 561 i Danmark, 458 i Sverige og 55 i Finland.

Ifølge TDC er det strategiske rationale for undersøgelserne, at TDC Forlags aktiviteter kun har begrænsede samdriftsfordele med TDCs øvrige aktiviteter og dertil er forretningen ikke en del af TDCs kernestrategi og fremtidige retning.

Såfremt TDC Forlag sælges vil provenuet kunne anvendes til tilbagekøb af egne aktier, reduktion af netto rente bærende gæld, og/eller opkøb af aktiviteter der styrker TDC's kerneforretningsområder.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S