Microsoft bekæmper piratkopiering med discount Windows

Et pilotprojekt skal teste lavprisudgaver af Windows XP i lande, hvor PC'en ikke er så udbredt. Det sker blandt andet for at bekæmpe piratkopiering.

I et forsøg på at dæmme op for massiv piratkopiering af software, vil Microsoft nu tilbyde en lavprisversion af Windows XP på markeder, der er oversvømmet af piratkopier af blandt andet Windows.

Lavprisversionen Windows XP Starter Edition bliver allerede nu solgt i Thailand, Malaysia og Indonesien, og fra 2005 vil den også blive solgt i Rusland og Indien. Det skriver Jyllands-Posten.

Windows XP Starter Edition er specielt udviklet til førstegangscomputerbrugere og -købere på de markeder, som Microsoft kalder udviklingsmarkeder, hvad angår teknologi.

Begynderudgaven kommer ikke på hylderne, men bliver distribueret sammen med nye computere. Generelt koster en begyndercomputer på testmarkederne omkring 1500-2000 kroner mod omtrent det dobbelte i USA og Europa. Disse computere har til gengæld større datakraft og bliver leveret med den fulde version af Windows XP.

Med Windows XP Starter Edition bliver systemet mere simpelt at bruge. Brugerne kan kun køre tre programmer ad gangen og op til op tre vinduer pr. program. Opløsningen kan maksimum være 800x600 pixels, og der er ikke mulighed for netværk mellem pc'er, delte printere eller flere brugerkonti på en computer.

Microsoft har hidtil nægtet at lave reducerede versioner af Windows, i forbindelse med EU-kommissionens krav om, at Windows skal tilbyde en Windows-version uden Media Player.

Den holdning har Microsoft nu tilsyneladende brudt med, for at dæmme op for piratkopiering.

»En række af de nye markeder, heriblandt Rusland, er oversvømmet af piratkopieret software, der kan give førstegangskøbere af computere mange negative oplevelser. Med begynderudgaven af Windows XP vil vi give dem en positiv og prisbillig oplevelse og forhåbentlig i samme åndedrag bekæmpe softwarepiraterne,« siger Microsoft i en kommentar.

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS