Gatetrade.net lukker

E-markedspladsen Gatetrade hiver stikket ud - og afvikles i løbet af sommeren. Beslutningen er kommet efter tre et halvt år uden den fornødne succes.

Den elektroniske markedsplads Gatetrade.net lukker. Det sker efter tre et halvt år, hvor det trods stort vareudbud ikke er lykkedes at skabe en handel via pladsen, som er stor nok til at kunne hente udgifterne hjem igen. Det er meldingen fra ledelsen hos Gatetrade i dag fredag den 25. juni.

»På trods af meget store perspektiver er omsætningen via markedspladsen fortsat beskeden. Selvom de tekniske forudsætninger er skabt, kræver det omfattende omstillinger i markedsadfærden at udveksle informationer elektronisk - og i hele taget at handle elektronisk. Adfærdsændringer sker langsommere, end vi havde forudset. Det kræver nye kundskaber og ikke mindst tid at tilegne sig nye metoder,« skriver Gatetrades administrerende direktør, Steen Gede i et brev til brugerne.

Varesortiment på markedspladsen udgør mere end 1,4 millioner forskellige varer, og der er registreret ca. 22.ooo særprissaftaler mellem leverandører og købere. Bag Gatetrade.net står Danske Bank, TDC, Post Danmark og Mærsk Data.

»Gatetrade er baseret på forventningen om en betydelig handelsvolumen. Lønsomhed i gatetrade kan kun opnås ved en stor transaktionsvolumen. Handelsvolumen er simpelthen desværre stadig for lille og, på trods af isoleret set imponerende vækstrater, er udsigterne så lange, at markedsvilkårene kan være ændret på væsentlige områder, når dækningsbidragskurven skærer op igennem omkostningskurven. På den baggrund er det besluttet at afvikle markedspladsen i løbet af sommer- og efterårsmånederne,« fortsætter Steen Gede.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics