I-data direktør trækker i land: Vi kan stadig overleve

I-datas direktør, Nick Jensen, prøver nu at overbevise investorerne om, at han stadig tror på selskabets overlevelse. Selv om han har skrevet det modsatte i sit personlige årsregnskab. I går faldt aktien voldsomt.

I-data aktien fik endnu et stød i gulvet mandag efter, at det kom frem, at i-data administrerende direktør og hovedaktionær, Nick Jensen, havde dødsdømt i-data i årsregnskabet for sit personlige firma TIC.

"Aktierne er nedskrevet til nul kroner, idet de skønnes ikke at have nogen værdi," står der i regnskabet.

Kursen på i-datas aktier faldt efterførlgende fra 6 kroner til kurs 4,35. På et tidspunkt var den endda nede at runde kurs 3,00.

Nu prøver den tidligere guld-dreng at overbevise investorerne om, at han rent faktisk stadig tror på, at i-data kommer ud af krisen i live, men at der blot er tale om en regnskabsmæssig forsigtighed.

"Af forsigtighedsgrunde har vi sat kursen til nul i regnskabet, og det gør jo ikke den helt store forskel om, vi sætter dem til 5-6 kroner per aktie eller til nul," forklarer Nick Jensen over for Dagbladet Børsen.

"Hvis jeg havde mistet troen på, at I-data kan komme op igen, skulle jeg omgående træde tilbage som direktør," tilføjer han.

Og det var måske en ide. For over et år siden råbte flere aktie-analytikere vagt i gevær over for i-datas ledelse. Nu skulle Nick Jensen holde op med at love guld og grønne skove, og i stedet sætte sig ned og vise resultater.

"Den tiltro, som investorerne havde i starten af 2001, er nu væk. En væsentlig faktor bag den tidligere høje værdifastsættelse af i-data var uden tvivl den meget karismatiske direktør Nick Jensen. Denne tillid er imidlertid væk," vurderede aktieanalytiker Henrik Iwersen fra investeringsbanken Insinger de Beaufort på det tidspunkt.

På daværende tidspunkt lå i-datas aktie i kurs 65. Da kursen toppede i 2000 havde selskabet en værdi på 7,25 milliarder kroner.

Tirsdag morgen var værdien blot lidt over 30 millioner kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS