B&O mobiler blandt verdens 12 grimmeste og dårligste

Danske B&O bliver langt om længe fremhævet for design og teknik i international presse, men det er dog for elendigt design og klodset teknik.

På trods af B&O's yderst begrænsede satsning på mobiltelefonmarkedet, så har den forhenværende designfrontløber fra Struer alligevel formået at score fuldt hus i amerikanske PC Worlds kåring af de 12 grimmeste og dummeste mobiler i verden.

Samtlige mobiler B&O har produceret er på listen. Det vil sige Serene og Serenata.

Serene bliver beskrevet, som en telefon der er lige så dum, som den er smuk. Den er bedre egnet til en udstillingsmontre på et museum for moderne kunst end til at ligge i ens lomme. Den er et rod af klodsede designbeslutninger, som for eksempel et kamera på dens side, så man skal stå i en akavet vinkel, hvis man vil se, hvad man tager billeder af. Til gengæld er telefonen absurd dyr.

Serenata udmærker sig ved at have erstattet tastaturet med et iPod hjul og en højttaler. Samtidig er skærmen under hjulet, så ens håndflade dækker for skærmen, når man skal køre iPod hjulet frem til tal og bogstaver. Endnu engang vidste B&O dog nok, hvad de skulle tage for den. Den kostede omkring 11.000 kroner ved lanceringen i 2007.

Begge telefoner fik i øvrigt glimrende anmeldelser i dansk presse.

Her er listen i tilfældig rækkefølge:

1. Samsung P300
2. Bang & Olufsen Serene
3. Motorola ROKR E1
4. Nokia 7380
5. Sony Ericsson W350 Walkman
6. Nokia E90 Communicator
7. The Siemens Xelibri Line
8. Toshiba G450
9. Bang & Olufsen Serenata
10. Virgin Mobile Lobster 700TV
11. Compulab Exeda
12. Vertu Bucheron Cobra

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S