B&O mobiler blandt verdens 12 grimmeste og dårligste

Danske B&O bliver langt om længe fremhævet for design og teknik i international presse, men det er dog for elendigt design og klodset teknik.

På trods af B&O's yderst begrænsede satsning på mobiltelefonmarkedet, så har den forhenværende designfrontløber fra Struer alligevel formået at score fuldt hus i amerikanske PC Worlds kåring af de 12 grimmeste og dummeste mobiler i verden.

Samtlige mobiler B&O har produceret er på listen. Det vil sige Serene og Serenata.

Serene bliver beskrevet, som en telefon der er lige så dum, som den er smuk. Den er bedre egnet til en udstillingsmontre på et museum for moderne kunst end til at ligge i ens lomme. Den er et rod af klodsede designbeslutninger, som for eksempel et kamera på dens side, så man skal stå i en akavet vinkel, hvis man vil se, hvad man tager billeder af. Til gengæld er telefonen absurd dyr.

Serenata udmærker sig ved at have erstattet tastaturet med et iPod hjul og en højttaler. Samtidig er skærmen under hjulet, så ens håndflade dækker for skærmen, når man skal køre iPod hjulet frem til tal og bogstaver. Endnu engang vidste B&O dog nok, hvad de skulle tage for den. Den kostede omkring 11.000 kroner ved lanceringen i 2007.

Begge telefoner fik i øvrigt glimrende anmeldelser i dansk presse.

Her er listen i tilfældig rækkefølge:

1. Samsung P300
2. Bang & Olufsen Serene
3. Motorola ROKR E1
4. Nokia 7380
5. Sony Ericsson W350 Walkman
6. Nokia E90 Communicator
7. The Siemens Xelibri Line
8. Toshiba G450
9. Bang & Olufsen Serenata
10. Virgin Mobile Lobster 700TV
11. Compulab Exeda
12. Vertu Bucheron Cobra

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse