B&O mobiler blandt verdens 12 grimmeste og dårligste

Danske B&O bliver langt om længe fremhævet for design og teknik i international presse, men det er dog for elendigt design og klodset teknik.

På trods af B&O's yderst begrænsede satsning på mobiltelefonmarkedet, så har den forhenværende designfrontløber fra Struer alligevel formået at score fuldt hus i amerikanske PC Worlds kåring af de 12 grimmeste og dummeste mobiler i verden.

Samtlige mobiler B&O har produceret er på listen. Det vil sige Serene og Serenata.

Serene bliver beskrevet, som en telefon der er lige så dum, som den er smuk. Den er bedre egnet til en udstillingsmontre på et museum for moderne kunst end til at ligge i ens lomme. Den er et rod af klodsede designbeslutninger, som for eksempel et kamera på dens side, så man skal stå i en akavet vinkel, hvis man vil se, hvad man tager billeder af. Til gengæld er telefonen absurd dyr.

Serenata udmærker sig ved at have erstattet tastaturet med et iPod hjul og en højttaler. Samtidig er skærmen under hjulet, så ens håndflade dækker for skærmen, når man skal køre iPod hjulet frem til tal og bogstaver. Endnu engang vidste B&O dog nok, hvad de skulle tage for den. Den kostede omkring 11.000 kroner ved lanceringen i 2007.

Begge telefoner fik i øvrigt glimrende anmeldelser i dansk presse.

Her er listen i tilfældig rækkefølge:

1. Samsung P300
2. Bang & Olufsen Serene
3. Motorola ROKR E1
4. Nokia 7380
5. Sony Ericsson W350 Walkman
6. Nokia E90 Communicator
7. The Siemens Xelibri Line
8. Toshiba G450
9. Bang & Olufsen Serenata
10. Virgin Mobile Lobster 700TV
11. Compulab Exeda
12. Vertu Bucheron Cobra

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S