B&O mobiler blandt verdens 12 grimmeste og dårligste

Danske B&O bliver langt om længe fremhævet for design og teknik i international presse, men det er dog for elendigt design og klodset teknik.

På trods af B&O's yderst begrænsede satsning på mobiltelefonmarkedet, så har den forhenværende designfrontløber fra Struer alligevel formået at score fuldt hus i amerikanske PC Worlds kåring af de 12 grimmeste og dummeste mobiler i verden.

Samtlige mobiler B&O har produceret er på listen. Det vil sige Serene og Serenata.

Serene bliver beskrevet, som en telefon der er lige så dum, som den er smuk. Den er bedre egnet til en udstillingsmontre på et museum for moderne kunst end til at ligge i ens lomme. Den er et rod af klodsede designbeslutninger, som for eksempel et kamera på dens side, så man skal stå i en akavet vinkel, hvis man vil se, hvad man tager billeder af. Til gengæld er telefonen absurd dyr.

Serenata udmærker sig ved at have erstattet tastaturet med et iPod hjul og en højttaler. Samtidig er skærmen under hjulet, så ens håndflade dækker for skærmen, når man skal køre iPod hjulet frem til tal og bogstaver. Endnu engang vidste B&O dog nok, hvad de skulle tage for den. Den kostede omkring 11.000 kroner ved lanceringen i 2007.

Begge telefoner fik i øvrigt glimrende anmeldelser i dansk presse.

Her er listen i tilfældig rækkefølge:

1. Samsung P300
2. Bang & Olufsen Serene
3. Motorola ROKR E1
4. Nokia 7380
5. Sony Ericsson W350 Walkman
6. Nokia E90 Communicator
7. The Siemens Xelibri Line
8. Toshiba G450
9. Bang & Olufsen Serenata
10. Virgin Mobile Lobster 700TV
11. Compulab Exeda
12. Vertu Bucheron Cobra

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job