Facebook bygger energieffektive servere

Selskabet har udviklet sin egen hardware til et energieffektivt datacenter.

Artikel top billede

Det sociale netværk Facebook har præsenteret sit første hardware-projekt. I de sidste to år har en lille gruppe af Facebook-teknikere arbejdet med at designe et helt nyt datacenter helt fra bunden. Facebook har designet og bygget sine egne servere, strømforsyninger, server-racks og backup-systemer.

Det færdige datacenter er nu i drift i Prineville i Oregon og Facebook fortæller at man har opnået imponerende resultater. Det nye datacenter bruger 38 procent mindre energi og koster 24 pct. mindre end de eksisterende datacentre.

Nu vil Facebook dele sine erfaringer med andre virksomheder gennem det såkaldte Open Commute Project. Som det første skridt har Facebook offentliggjort de tekniske specifikationer og det mekaniske design for den hardware som bruges i datacenteret, herunder bundkort, strømforsyninger og kabinetter.

Prineville har opnået en såkaldt power usage effectiveness (PUE) på 1,07, mens de eksisterende Facebook faciliteter har en PUE på 1,15.

De tekniske specifikationer er nu tilgængelige på opencompute.org, hvor man kan hente dem og komme med sine egne forslag til forbedringer.

Facebook lægger op til et bredt samarbejde i it-branchen for at udvikle mere energieffektive it-arkitekturer. Blandt de første partnere i projektet er Intel, AMD og Quanta. I den næste fase vil man blandt andet samarbejde med Dell, HP, Skype og Zynga.

Dell skal således bygge sine egne servere, der bygger på specifikationerne fra Facebook.

Ifølge Facebook skulle det nye datacenter i Oregon være et af de mest energieffektive i verden, men miljøorganisationer har tidligere kritiseret placeringen i netop Oregon, hvor det meste af energien kommer fra forurenende kulkraftværker.

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura