Århus-komet vender Fondsbørsen ryggen

Den århusianske softwarevirksomhed Systematic Software Engineering har trods storvækst og million-salg ingen planer om at søge notering på Københavns Fondsbørs. Det vil skade mere end det vil gavne, lyder vurderingen.

Trods en vækst på 25 procent sidste år og et salg, der nærmer sig den kvarte milliard, har det århusianske softwarehus Systematic ingen planer om at lade sig børsnotere.

»Der er jo næsten ingen it-succeshistorier fra Fondsbørsen. Så det er absolut ikke noget vi overvejer,« siger selskabets administrerende direktør Michael Holm til IT-avisen ComON.

Spekulationerne fik ellers luft efter, at IT-brancheforeningens direktør Jakob Lyngsø i går over IT-avisen ComON afslørede, at han havde kendskab til, at fem danske it-selskaber sidder med potentielle overvejelser om at gå på Københavns Fondsbørs.

»Men der er en meget stor kulturforskel fra at være privatejet til at være noteret på Fondsbørsen. Det giver et ekstremt stort fokus på alt, hvad man foretager sig, og det har vi ikke lyst til at have,« forklarer Michael Holm.

»Desuden er vi jo heller ikke et selskab ligesom eksempelvis Navision, der går efter massemarkedet og har behov for et bredt kendskab,« siger Michael Holm og uddyber, at selskabets kunder primært er i sundhedsvæsenet, og der har Systematic en udmærket kendkabskabsgrad nu uden at være nødt til at vende vragen ud af virksomheden.

Århusianske Systematic laver blandt andet software til elektroniske patentjournaler (EPJ) og indgik tidligere på sommeren en aftale med Århus Amt om færdigudvikling af EPJ i Århus Amt.

Selskabet er i dag Danmarks største privatejede softwarehus og beskæftiger 370 ansatte.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job