IP-telefoni skal være en god forretning

Erhvervslivet betragter ikke længere blot IP-telefoni som en ny, smart teknologi, men som et redskab med forretningsmæssigt potentiale.

En undersøgelse af det nordiske marked for IP-telefoni fra analyseinstituttet IDC viser, at danske erhvervsfolk er med helt fremme, når det gælder om at bruge IP-telefoni.

Danske erhvervsfolk udgør på linie med deres finske modstykker 29 procent af det nordiske marked. Svenskerne sidder på 27 procent og nordmændene 15 procent.

IDC konstaterer, at fremtidens markedsledere på markedet for erhvervstelefoni er de virksomheder, der er i stand til at vise kunderne, hvordan IP-telefoni kan bruges konkret i virksomheden, så det kan ses på økonomien.

»De leverandører, der stadig fokuserer på det tekniske er allerede bag om dansen. Fremtidens markedsledere er dem, der kan tilbyde de tjenester, der kan give virksomhederne konkrete forretningsmæssige fordele,« siger senioranalytiker Karsten Fogh Ho-Lanng, som står bag undersøgelsen.

Det er de virksomheder, der kan tilbyde en større fleksibilitet, så det for eksempel er lettere for virksomhederne at flytte rundt på telefonerne eller at integrere databaser og IP-telefoni. De skal kunne tilbyde kunderne konkrete besparelser.

»Tendensen er, at der bliver lagt mere vægt på det, så dem der kan rådgive om den slags står stærkere,« siger senioranalytiker Mette Ahorlu fra IDC.

De virksomheder, der både kan tilbyde teknisk udstyr og IP-net, vil klare sig bedst.

»Undersøgelsen peger for eksempel på virksomheder som IBM og Ementor, som kommer fra it-verdenen og er gode til at rådgive. TDC er kendt for at være mere teknisk orienteret, men de har både trafik og net, så de står stærkt,« siger Mette Ahorlu.

IDC opgør ifølge Jyllands-Posten, at omsætningen på det nordiske erhvervsmarked for telefoni og dataløsninger løber op i 50 milliarder kroner i 2004.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS