Sims 2 trak ikke EA i land

Pengemaskinen Electronic Arts har trods storsalg af Sims 2 aflagt et regnskab, som skuffede analytikerne. Dels levede man ikke op til forventningerne, dels frygter EA konkurrence fra Microsoft.

Trods et salg på over en million kopier af spillet Sims 2 alene i Europa, lykkedes det ikke Electronic Arts, at hive det ventede regnskab i land. Spilkæmpen, der de seneste år har udviklet sig til en pengemaskine, som gang på gang overgår forventningerne, skuffede i stedet i det seneste kvartal.

Overskuddet blev kun 591 millioner kroner, og samtidig skuffede ledelsen aktiemarkedet med en lavere prognose for højsæsonen omkring jul.

Det fik aktien til at falde hele seks procent efter regnskabet.

»Det store spørgsmål er nu om det svage resultat og den skuffende prognose skyldes øget konkurrence eller generel aftagende efterspørgsel? Vi vurderer at det er en kombination af begge. Det er velkendt at ikke kun den europæiske forbruger har ondt i pengepungen, men at også de amerikanske forbrugere er blevet smittet. Det påvirker udviklingen i computerspil-markedet,« forklarer Jyske Bank-analytiker Robert Jakobsen i et notat.

Banken vurderer yderligere, at EA vil blive presset hårdt af blandt andre Microsoft op til jul.

»Vi vurderer, at Electronic Arts får kamp til stregen i den vigtige julesalgsperiode. Take2's GTA San Andreas og Microsofts Halo 2 vil få meget opmærksomhed. Det betyder, at Electronic
Arts bliver tvunget til at øge marketingsressourcerne og måske endda også reducere priserne på udvalgte titler, hvilket påvirker driftsmarginen,«fortsætter Robert Jakobsen.

I kvartalet op til jul forventer EA at sælge computerspil for 8,5-9 milliarder kroner.

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S