Nets: PSN-hack ingen grund til at spærre kreditkort

Vi holder øje med misbrug i forbindelse med hacket, lover Nets.

Det er meget muligt, at hackeren, som for nylig stjal kontooplysninger for 75 millioner brugere med en PlaystationNet-konto, også er kommet i besiddelse af brugernes kreditkortoplysninger. Men selv hvis det er tilfældet, er der ingen grund til, at danske PSN-brugere selv går ind og spærrer deres kreditkort. Nets og de øvrige kortfirmaer holder nemlig øje med sagen, siger pressechef Søren Winge i Nets.

”Hvis folk har været kunder på den her Sony online-tjeneste, så anbefaler vi dem ikke at få kortet spærret, men snarere at de er ekstra opmærksomme på deres kontoudtog,” siger han til ComON.

Han forklarer, at fremgangsmåden i hacker-sager, hvor mange kort er kompromitteret, generelt er den, at Visa/Mastercard først skaffer sig overblik over sagen, og derpå giver besked til de firmaer, der overvåger de nationale kort - hvilket i Danmark vil sige Nets.

”Visa/Mastercard vil fortælle os om, hvilke danske kort der eventuelt kunne være brugt nogle af de steder, der nu er involveret, og så skærper vi overvågningen i forhold til de kortnumre. Enten spærrer vi kortene, hvis de bliver forsøgt misbrugt, eller vi vurderer, om der er nogen, der potentielt skal udskiftes præventivt,” siger Nets presseschef.

Søren Winge siger til ComON, at han har undersøgt sagen men aktuelt ikke har nogle oplysninger om, at danske kort skulle være blevet misbrugt som led i hackerangrebet på PSN.

”Indtil videre er ingen danske kort blevet misbrugt i den her sag. Men hvis man begynder at se forsøg på misbrug enten af danske kort eller kort i andre lande, som kan henføres til den her sag, så vil vi blive gjort opmærksom på det fra Visa/Mastercard, og så vil vi selv gå ind og holde ekstra øje med de kortnumre, der er brugt, og som vurderes at være kompromitterede,” siger han.

Skal man selv henvende sig til Nets og fortælle, hvis man har en PSN-konto?

”Nej det ville ikke være nogen god udnyttelse af folks eller vores tid. Det her er en dont-call-us-we-will-call-you-situation. Hvis mange kort er kompromitterede, så har vi forskellige alarmsystemer, vi kan sætte op. Typisk for de her sager er vi i stand til at reagere, før folk oplever noget selv,” siger Søren Winge.

Men når nu man ved, at kriminelle har fået fat på ens kortoplysninger, er det så ikke OK at få sit kort udskiftes bare for at være på den sikre side?

”Vi vurderer, at der ikke er nogen risiko for nærværende med den informarion, vi har. Og vi mener heller ikke, at kunden skal være utryg. Hvis der nogensinde skulle ske noget, bliver man jo holdt skadesfri,” siger Nets pressechef.

Se de seneste opdateringer om PSN direkte fra Sony her.

Mere om samme emne

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job