Nets: PSN-hack ingen grund til at spærre kreditkort

Vi holder øje med misbrug i forbindelse med hacket, lover Nets.

Det er meget muligt, at hackeren, som for nylig stjal kontooplysninger for 75 millioner brugere med en PlaystationNet-konto, også er kommet i besiddelse af brugernes kreditkortoplysninger. Men selv hvis det er tilfældet, er der ingen grund til, at danske PSN-brugere selv går ind og spærrer deres kreditkort. Nets og de øvrige kortfirmaer holder nemlig øje med sagen, siger pressechef Søren Winge i Nets.

”Hvis folk har været kunder på den her Sony online-tjeneste, så anbefaler vi dem ikke at få kortet spærret, men snarere at de er ekstra opmærksomme på deres kontoudtog,” siger han til ComON.

Han forklarer, at fremgangsmåden i hacker-sager, hvor mange kort er kompromitteret, generelt er den, at Visa/Mastercard først skaffer sig overblik over sagen, og derpå giver besked til de firmaer, der overvåger de nationale kort - hvilket i Danmark vil sige Nets.

”Visa/Mastercard vil fortælle os om, hvilke danske kort der eventuelt kunne være brugt nogle af de steder, der nu er involveret, og så skærper vi overvågningen i forhold til de kortnumre. Enten spærrer vi kortene, hvis de bliver forsøgt misbrugt, eller vi vurderer, om der er nogen, der potentielt skal udskiftes præventivt,” siger Nets presseschef.

Søren Winge siger til ComON, at han har undersøgt sagen men aktuelt ikke har nogle oplysninger om, at danske kort skulle være blevet misbrugt som led i hackerangrebet på PSN.

”Indtil videre er ingen danske kort blevet misbrugt i den her sag. Men hvis man begynder at se forsøg på misbrug enten af danske kort eller kort i andre lande, som kan henføres til den her sag, så vil vi blive gjort opmærksom på det fra Visa/Mastercard, og så vil vi selv gå ind og holde ekstra øje med de kortnumre, der er brugt, og som vurderes at være kompromitterede,” siger han.

Skal man selv henvende sig til Nets og fortælle, hvis man har en PSN-konto?

”Nej det ville ikke være nogen god udnyttelse af folks eller vores tid. Det her er en dont-call-us-we-will-call-you-situation. Hvis mange kort er kompromitterede, så har vi forskellige alarmsystemer, vi kan sætte op. Typisk for de her sager er vi i stand til at reagere, før folk oplever noget selv,” siger Søren Winge.

Men når nu man ved, at kriminelle har fået fat på ens kortoplysninger, er det så ikke OK at få sit kort udskiftes bare for at være på den sikre side?

”Vi vurderer, at der ikke er nogen risiko for nærværende med den informarion, vi har. Og vi mener heller ikke, at kunden skal være utryg. Hvis der nogensinde skulle ske noget, bliver man jo holdt skadesfri,” siger Nets pressechef.

Se de seneste opdateringer om PSN direkte fra Sony her.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S