Nets: PSN-hack ingen grund til at spærre kreditkort

Vi holder øje med misbrug i forbindelse med hacket, lover Nets.

Det er meget muligt, at hackeren, som for nylig stjal kontooplysninger for 75 millioner brugere med en PlaystationNet-konto, også er kommet i besiddelse af brugernes kreditkortoplysninger. Men selv hvis det er tilfældet, er der ingen grund til, at danske PSN-brugere selv går ind og spærrer deres kreditkort. Nets og de øvrige kortfirmaer holder nemlig øje med sagen, siger pressechef Søren Winge i Nets.

”Hvis folk har været kunder på den her Sony online-tjeneste, så anbefaler vi dem ikke at få kortet spærret, men snarere at de er ekstra opmærksomme på deres kontoudtog,” siger han til ComON.

Han forklarer, at fremgangsmåden i hacker-sager, hvor mange kort er kompromitteret, generelt er den, at Visa/Mastercard først skaffer sig overblik over sagen, og derpå giver besked til de firmaer, der overvåger de nationale kort - hvilket i Danmark vil sige Nets.

”Visa/Mastercard vil fortælle os om, hvilke danske kort der eventuelt kunne være brugt nogle af de steder, der nu er involveret, og så skærper vi overvågningen i forhold til de kortnumre. Enten spærrer vi kortene, hvis de bliver forsøgt misbrugt, eller vi vurderer, om der er nogen, der potentielt skal udskiftes præventivt,” siger Nets presseschef.

Søren Winge siger til ComON, at han har undersøgt sagen men aktuelt ikke har nogle oplysninger om, at danske kort skulle være blevet misbrugt som led i hackerangrebet på PSN.

”Indtil videre er ingen danske kort blevet misbrugt i den her sag. Men hvis man begynder at se forsøg på misbrug enten af danske kort eller kort i andre lande, som kan henføres til den her sag, så vil vi blive gjort opmærksom på det fra Visa/Mastercard, og så vil vi selv gå ind og holde ekstra øje med de kortnumre, der er brugt, og som vurderes at være kompromitterede,” siger han.

Skal man selv henvende sig til Nets og fortælle, hvis man har en PSN-konto?

”Nej det ville ikke være nogen god udnyttelse af folks eller vores tid. Det her er en dont-call-us-we-will-call-you-situation. Hvis mange kort er kompromitterede, så har vi forskellige alarmsystemer, vi kan sætte op. Typisk for de her sager er vi i stand til at reagere, før folk oplever noget selv,” siger Søren Winge.

Men når nu man ved, at kriminelle har fået fat på ens kortoplysninger, er det så ikke OK at få sit kort udskiftes bare for at være på den sikre side?

”Vi vurderer, at der ikke er nogen risiko for nærværende med den informarion, vi har. Og vi mener heller ikke, at kunden skal være utryg. Hvis der nogensinde skulle ske noget, bliver man jo holdt skadesfri,” siger Nets pressechef.

Se de seneste opdateringer om PSN direkte fra Sony her.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S