Skypekald kan aflyttes

Forskere viser ny metode til at sniglytte til VoIP.

Artikel top billede

Specialister kan aflytte VoIP-samtaler, eksempelvis over Skype, selv om de ikke kan knække krypteringen.

Det beskriver forskere i et nyt forskningspapir fra University of North Carolina.

For specialister vil det være muligt at kigge på de krypterede datapakkers størrelse og karakteristika og derudfra anslå, hvilken udtale der ligger gemt bagved, siger forskerne. Som det fremgår af ovenstående billede, så kræver det dog en del arbejde for fonetikere derfra at omdanne fonemerne, altså udtalen, til rigtige ord.

Det er stadig meget besværligt at overvåge VoIP-samtaler. For at kunne knække samtalen kræver det, at specialisterne har adgang til telefonsamtalens datapakker ved VoIP-klienten eller Private Branch Exchange (PBX). Det kræver desuden kendskab til sproget, der bliver talt, viden om karakteristika  på datapakker for hver enkelt fonem, altså lyd, samt en fonetisk ordbog. Datapakkerne skal desuden opfanges i korrekt rækkefølge for nemt at kunne skabe korrekt mening i samtalen.

Pointen er, at man aldrig vide sig helt sikker, når man taler over Skype eller andre VoIP-tjenester, siger forskerne. Det vil ikke være praktisk muligt at aflytte en hel, krypteret samtale, men forskerne vurderer, at specialister med tiden vil blive bedre og bedre udi disciplinen.

Forskerne fortæller samtidig, at de ikke kan garantere, at deres metode vil virke til et nyt codec, SILK, som Skype har lanceret, eftersom de ikke har afprøvet metoden på dette codec.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Sampension A/S

Senior specialist i beredskab og krisestyring

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S