Internet-video rammer dvd-salget

Video-on-demand vil tredoble sin markedsandel i de kommende år, mens dvd-salget svinder ind, spår undersøgelse.

Artikel top billede

Markedet for at købe sig adgang til film og tv-serier via en digital boks eller direkte online - også kaldet video-on-demand - vil blive tredoblet i de kommende år. Det forudsiger analysefirmaet YouGov i en ny undersøgelse. I øjeblikket står video-on-demand for 8 pct. af det samlede forbrug af film- og tv-serier, anslås det - men det ventes at stige til 24 procent i 2013.

Der er allerede sket en fordobling fra 2010, hvor markedsandelen var på 4,5 pct., og til det indeværende år, hvor download og streaming af film og serier altså ventes at lande på 8 pct.

”Vi forudser, at der kommer en regulær ketchup-effekt, hvor video-on-demand vil stige væsentligt i forhold til de fysiske medier. Men det er imidlertid vanskeligt at sige præcist, hvornår gennembruddet sker,” siger seniorkonsulent Ida Alexandra Mykland fra YouGov.

Trods den stigende download af film ventes Blu-ray-salget at stige en smule i de kommende år, mens såvel leje af Blu-ray som salg og leje af dvd’er ventes at falde.

Det ser altså sort ud for dvd'en, men i øjeblikket er den gode gamle filmskive stadig nr. 1.

Blandt de 59 procent af danskerne, som inden for det seneste halve år har lejet eller købt en film eller tv-serie, er dvd’en klart det førende medie. Lidt over en tredjedel af danskerne i den gruppe (36 procent) lejer dvd, mens kun hver tiende lejer Blu-ray.

”Vores undersøgelse viser tydeligt, at dvd stadig er det førende medie til film- og tv-serier i Danmark. Men dvd’en bliver presset af både Blu-ray og video-on-demand,” siger Ida Alexandra Mykland.

Inden for det seneste halve år har seks ud af 10 danskere lejet eller købt film og tv-serier.

Den store ukendte faktor i regnestykket er omfanget af piratkopiering og konsekvenserne for salget af film. Blandt de 2.000 adspurgte i YouGov-undersøgelsen svarer hver syvende, at de i løbet af det seneste år har skaffet sig ulovlig adgang til film og tv-serier på nettet. Det er især mændene og de unge forbrugere, der forsøger sig som netpirater.

Piraterne sætter nemhed, udvalg og tilgængelighed på de tre første pladser, når de bliver spurgt om, hvorfor de henter film uden tilladelse. Men adspurgt om, hvad der skal til for at begrænse piratkopieringen, nævner 72 pct. prisen som den vigtigste faktor.

”Det er paradoksalt, at piraterne på den ene side ikke angiver pris som den væsentligste grund til, at de overtræder loven, mens de samtidig siger, at en sænkning af prisen ville være den bedste måde at begrænse pirateriet på. Dette kan skyldes, at forbrugerne generelt forventer lavere priser på download/streaming af film online,” siger Ida Alexandra Mykland.
 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S