"Alle programmører i verden bruger Stack Overflow"

Spørge-tjeneste praler med popularitet.

Stack Overflow, en tjeneste med spørgsmål og svar for programmører, praler med deres popularitet.

"Vi er rimeligt sikre på, at alle programmører i verden bruger Stack Overflow. (kilde: grebet ud af den blå luft)," skriver firmaets direktør, Joel Spolsky, i et blogindlæg.

Påstanden er selvfølgelig for sjov. Men der er måske noget om det. På blot et år er antallet af unikke besøgende næsten tredoblet. For et år siden besøgte 6 millioner tjenesten om måneden, nu er det 16 millioner, oplyser Stack Overflow. Antallet af unikke besøgende er dog baseret på browser-cookies, så det reelle antal personer er mindre.

Tjenesten fungerer ved, at programmører stiller spørgsmål om deres arbejde. Det kan handle om servere, web-applikationer og alt muligt andet. Håbet er så, at en eller anden hjælpsom sjæl derude vil svare. Det sker ofte.

Det høje antal besøgende kan skyldes, at Stack Overflow ofte ligger i søgeresultaterne, når man søger på specifikke spørgsmål i Google. Man kan også lande på en klon-side af Stack Overflow, eftersom det er tilladt at kopiere tjenestens spørgsmål og svar.

 

Penge fra venture-fond

Navnet er en anelse spøjst, eftersom det er navnet på en kendt programmørfejl. Stack overflow hænder, når en applikation, der eksempelvis er lavet i java, går ned, fordi for meget hukommelse bliver brugt på at kalde funktioner.

Stack Overflow praler også med det høje antal brugere, der får svar på deres spørgsmål. Det er målt ved, at enten spørgeren eller en anden bruger indikerer, at vedkommende har fået svar på spørgsmålet, oplyser tjenesten.

Firmaet, Stack Overflow LLC, havde blot tre udviklere ansat ved sidste årsskift, men fik en investering på 33 millioner kroner fra Union Square Ventures og en del angel-investorer, så nu er der ansat omkring 25 i firmaet. De tjener blandt andet penge på annoncer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S