"Alle programmører i verden bruger Stack Overflow"

Spørge-tjeneste praler med popularitet.

Stack Overflow, en tjeneste med spørgsmål og svar for programmører, praler med deres popularitet.

"Vi er rimeligt sikre på, at alle programmører i verden bruger Stack Overflow. (kilde: grebet ud af den blå luft)," skriver firmaets direktør, Joel Spolsky, i et blogindlæg.

Påstanden er selvfølgelig for sjov. Men der er måske noget om det. På blot et år er antallet af unikke besøgende næsten tredoblet. For et år siden besøgte 6 millioner tjenesten om måneden, nu er det 16 millioner, oplyser Stack Overflow. Antallet af unikke besøgende er dog baseret på browser-cookies, så det reelle antal personer er mindre.

Tjenesten fungerer ved, at programmører stiller spørgsmål om deres arbejde. Det kan handle om servere, web-applikationer og alt muligt andet. Håbet er så, at en eller anden hjælpsom sjæl derude vil svare. Det sker ofte.

Det høje antal besøgende kan skyldes, at Stack Overflow ofte ligger i søgeresultaterne, når man søger på specifikke spørgsmål i Google. Man kan også lande på en klon-side af Stack Overflow, eftersom det er tilladt at kopiere tjenestens spørgsmål og svar.

 

Penge fra venture-fond

Navnet er en anelse spøjst, eftersom det er navnet på en kendt programmørfejl. Stack overflow hænder, når en applikation, der eksempelvis er lavet i java, går ned, fordi for meget hukommelse bliver brugt på at kalde funktioner.

Stack Overflow praler også med det høje antal brugere, der får svar på deres spørgsmål. Det er målt ved, at enten spørgeren eller en anden bruger indikerer, at vedkommende har fået svar på spørgsmålet, oplyser tjenesten.

Firmaet, Stack Overflow LLC, havde blot tre udviklere ansat ved sidste årsskift, men fik en investering på 33 millioner kroner fra Union Square Ventures og en del angel-investorer, så nu er der ansat omkring 25 i firmaet. De tjener blandt andet penge på annoncer.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

Erfaren Omada-specialist til Statens IT

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior QA Engineer

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S