"Alle programmører i verden bruger Stack Overflow"

Spørge-tjeneste praler med popularitet.

Stack Overflow, en tjeneste med spørgsmål og svar for programmører, praler med deres popularitet.

"Vi er rimeligt sikre på, at alle programmører i verden bruger Stack Overflow. (kilde: grebet ud af den blå luft)," skriver firmaets direktør, Joel Spolsky, i et blogindlæg.

Påstanden er selvfølgelig for sjov. Men der er måske noget om det. På blot et år er antallet af unikke besøgende næsten tredoblet. For et år siden besøgte 6 millioner tjenesten om måneden, nu er det 16 millioner, oplyser Stack Overflow. Antallet af unikke besøgende er dog baseret på browser-cookies, så det reelle antal personer er mindre.

Tjenesten fungerer ved, at programmører stiller spørgsmål om deres arbejde. Det kan handle om servere, web-applikationer og alt muligt andet. Håbet er så, at en eller anden hjælpsom sjæl derude vil svare. Det sker ofte.

Det høje antal besøgende kan skyldes, at Stack Overflow ofte ligger i søgeresultaterne, når man søger på specifikke spørgsmål i Google. Man kan også lande på en klon-side af Stack Overflow, eftersom det er tilladt at kopiere tjenestens spørgsmål og svar.

 

Penge fra venture-fond

Navnet er en anelse spøjst, eftersom det er navnet på en kendt programmørfejl. Stack overflow hænder, når en applikation, der eksempelvis er lavet i java, går ned, fordi for meget hukommelse bliver brugt på at kalde funktioner.

Stack Overflow praler også med det høje antal brugere, der får svar på deres spørgsmål. Det er målt ved, at enten spørgeren eller en anden bruger indikerer, at vedkommende har fået svar på spørgsmålet, oplyser tjenesten.

Firmaet, Stack Overflow LLC, havde blot tre udviklere ansat ved sidste årsskift, men fik en investering på 33 millioner kroner fra Union Square Ventures og en del angel-investorer, så nu er der ansat omkring 25 i firmaet. De tjener blandt andet penge på annoncer.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S