Seks ufine Google-tricks får Microsoft til at klage til EU

Google spænder ben for andre søgemaskiner, låser kunderne fast og chikanerer, anklager Microsoft.

Google er hyklerisk, når firmaet prædiker åbenhed.

Det mener Microsoft, som nu har besluttet at indsende en officiel klage til Europa Kommisssionen, der allerede er i gang med en indledende undersøgelse af Google. Anklagen er monopolmisbrug, og hvis man spørger Microsoft, så er der noget om snakken.

"Som den eneste reelle søgekonkurrent til Google i USA og i det meste af Europa har vi stor respekt for Googles tekniske bedrifter og deres konkurrenceevne. Google har gjort meget for at opfylde deres egen mission om at organisere alt information i verden, men vi er bekymrede over de voksende tegn på, at Google er i færd med at forhindre andre i at lave en alternativ søgemaskine," siger Microsofts underdirektør Brad Smith.

Ifølge ham sidder Google på 95 procent af søgemarkedet i Europa. I USA har Microsoft og Yahoo en lidt større bid af markedet, tilsammen cirka 25 procent.
 

Må ikke få snablen i YouTube

Men hvad er det, at Google gør forkert? Microsoft har flere anklager om ufine tricks.

For det første hævder Microsoft, at Google begrænser andre søgemaskiners adgang til YouTube, så de ikke kan lave de samme relevante søgeresultater, som Google. Det er med til at fastholde Googles brugere.

For det andet forhindrer Google, at Microsoft kan lave en optimal integration af YouTube på de nye mobiler med Windows Phone 7. Microsoft undrer sig over, at Apple gerne må lave en veldesignet udgave af YouTube til iPhones, men at den samme mulighed ikke gælder for Microsoft. Brad Smith mener, at det skyldes, at Google og Microsoft konkurrerer på søgemarkedet.

En tredje grund hænger sammen med den aktuelle afgørelse, hvor Google fik nej til at scanne bøger. Afvisningen skyldtes blandt andet, at Google også her ville begrænse andre søgemaskiners mulighed for at tilgå de digitaliserede bøger.

Microsoft er også fortørnet over, at Google ikke lader annoncørerne bruge den indtastede information fra Googles annoncenetværk andre steder. Det er for svært og dyrt at køre kampagner på flere søgemaskiner af gangen, og Microsoft-bossen hævder, at det er med til at fastholde mange annoncører hos Google.

Microsoft hævder derudover, at Google ikke tillader, at hjemmesider bruger andre søgebokse på deres hjemmeside, hvis de har indlejret en Google-søgeboks på siden.

Afslutningsvist siger Microsoft, at Google gør det meget dyrt for konkurrerende firmaer at købe sig til plads i reklamesystemet AdWords. Microsoft har indsendt oplysninger til kommisssionen for at understøtte de mange anklager.

 

Det er ironisk, at det er os der klager

Microsoft har selv prøvet at være i kommissionens søgelys, og har både i USA og Europa selv afleveret gigantiske bøder for monopolmisbrug. Nu ønsker Microsoft at sende Google ind i en tilsvarende tidskrævende og dyr sag hos EU-Kommissionen.

Brad Smith erkender det ironiske i, at Microsoft nu frivilligt bevæger sig tilbage til kommissionen, men at firmaet simpelthen er forpligtet til at tilslutte sig sagen mod Google.

"Som et firma, der selv har tilbragt mere end et årti på den anden side af bordet i kommissionen, er en officiel klage om monopolmisbrug selvfølgelig noget, vi tager meget alvorligt. Det her er første gang, at Microsoft nogen sinde har taget sådan et skridt. Om nogen; ved vi, at det er vigtigt at fastholde et fokus på, at konkurrencelovgivningen fungerer, og at den teknologisk innovation bevæger sig fremad."

Læses lige nu

    Annonce

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Horsens

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S