Mr123.com meldt til myndighederne på Cypern

Forbrugerombudsmanden vil tvinge øreauktion til at give fortrydelsesret.

Artikel top billede

Forbrugerombudsmanden har bedt de cypriotiske forbrugermyndigheder om at gribe ind over for øreauktionen www.mr123.com, fordi den ikke giver kunderne fortrydelsesret, når de køber varer gennem en form for lotteri eller pyramidespil.

Hvis de cypriotiske myndigheder griber ind, viser det, at forretningsdrivende ikke kan undslippe dansk lovgivning ved at have base på en ø i Middelhavet.

ComON har tidligere sat fokus på Mr123.com, blandt andet ved at ringe til en kunde, hjemmesiden havde nævnt på en liste over "lykkelige" kunder, men da ComON ringede, kaldte hun tværtom selskabet for "de røvhuller".

For fire måneder siden skrev kunden, Bettina Andersen, til ComON, at hun stadig ikke havde modtaget de varer, som Mr123.com ellers havde lovet at sende efter ComON's kritiske artikler.

I august meldte Forbrugerombudsmanden, der har fået klager over både det dansk-drevede Ziinga.com og Mr123.com, at de ville melde øreauktionerne til myndighederne på henholdsvis Cypern og Malta, hvor de to selskaber hører hjemme.

En forbruger kan ifølge forbrugeraftaleloven altid fortryde et afgivet bud og køb af retten til at afgive bud på auktionen, når han eller hun ikke aktivt har accepteret andet. Denne fremgangsmåde har Mr123 ikke fulgt, og derfor går Forbrugerombudsmanden ind i sagen.

”Når selskabet vælger at markedsføre sig over for danske forbrugere, er forbrugeren beskyttet af den lovbestemte fortrydelsesret. Jeg er derfor glad for den mulighed, det europæiske samarbejde giver mig for at anmode mine cypriotiske kolleger om at sørge for, at hjemmesiden bliver rettet”, siger Forbrugerombudsmanden, Henrik Øe, i en pressemeddelelse.

 

Forbruger skal aktivt sige ja til at afgive fortrydelsesret

En ”øreauktion” går i korte træk ud på, at forbrugeren køber en budpakke, hvor budene kan anvendes til at byde på forskellige varer. Når buddet – der opgøres i ører - bliver afgivet, stiger varens pris med et vist beløb, og den højest bydende forbruger får retten til at købe produktet.

Når forbrugeren accepterer selskabets betingelser, accepterer forbrugeren samtidig et vilkår om, at der ikke er fortrydelsesret på de bud, der bliver afgivet. Denne fremgangsmåde er i strid med forbrugeraftaleloven, idet en forbruger ikke på forhånd kan give afkald på fortrydelsesretten

Da budgivningen egentligt er brug af en tjenesteydelse, gælder fortrydelsesretten, med mindre forbrugeren har givet et konkret samtykke til dens bortfald. Det betyder, at forbrugeren skal foretage sig noget aktivt for at give afkald på fortrydelsesretten. Det er derfor for eksemepl ikke tilstrækkeligt blot at skulle acceptere nogle forretningsbetingelser, som indeholder et vilkår om, at fortrydelsesretten bortfalder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S