ComOFF: Nyt tastatur til blondiner

Så er der langt om længe kommet et tastatur til blondiner. Nu er det slut med at lede efter "den store tast", nu hedder den "den store tast".

Blondiner har længe haft problemer med almindelige tastaturer. For eksempel er der ingen tastaturer der har "Yes! I want it!", "ooops!" eller "the big one" tasten.

Men nu kan de langt om længe færdes i verden som os andre. Med det pink Keyboard for blondes kan de endelig droppe bekymringerne om, hvad man bruger "the useless key" og "the really useless key" til, som alt-tasten hedder på deres helt eget tastatur.

Firmaet bag fremhæver en lang række grunde til, at Keyboard for Blondes er helt uundværligt. Blandt andet matcher det læbestiften, ligesom Angelina Jolie allerede er i gang med at adoptere et. Grund nummer et er dog, at det er en meget vigtig og glamourøs ting at have.

Du kan købe tastaturet her

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

AP Pension

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet