Snigmordere brugte trojaner til at finde offer

Er du uvenner med Israel? Så få styr på dit it-grej.

Artikel top billede

Da et stort hold af agenter sidste år likviderede en Hamas-leder i Dubai på den arabiske halvø, havde agenterne sporet palæstinenseren ved at bruge en trojaner.

Det skriver den undersøgende journalist og militæranalytiker, Ronen Bergman, i en længere artikel om den kontroversielle likvidering af Mahmoud al-Mabhouh.

Snigmorderne, der bestod af et hold på 27 personer, havde angiveligt sporet Hamas-lederens bevægelser og planer ved at plante en trojaner på hans computer. Med spywaren kunne de læse emails og overvåge andre aktiviteter på nettet. Dog lykkedes det ikke at spore, hvilket hotel han boede på i Dubai, der ligger i De Forenede Arabiske Emirater. Derfor måtte agenterne forklædt som turister og forretningsmænd på almindelig spionvis overvåge forskellige hoteller for at finde ud af, hvor han boede.

Derefter lykkedes det for agenterne, som formodes at komme fra den israelske efterretningstjeneste Mossad, at likvidere palæstinenseren ved at sprøjte stof ind i ham, der fik ham til at kvæles. Døden skulle have set naturlig ud, men det fejlede. Aktionen har efterfølgende vakt røre i både Mellemøsten og Vesten, blandt andet fordi agenterne, der slap ud af landet, inden mordet blev opdaget, brugte forfalskede britiske pas til at komme ind i Dubai.

Det er langt fra nyt, at Mossad bruger it-værktøjer i deres udpegning af mål. Da Israel bombede et angiveligt syrisk atom-forskningskompleks for tre år siden, havde Mossad ifølge Der Spiegel fået informationer om basen et år forinden. Det skete ved at plante spyware på en syrisk topembedsmands computer. Det skete efter sigende, da han i London et kort øjeblik havde efterladt sin bærbare stående ulåst på et luksuriøst hotel.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S