Snigmordere brugte trojaner til at finde offer

Er du uvenner med Israel? Så få styr på dit it-grej.

Artikel top billede

Da et stort hold af agenter sidste år likviderede en Hamas-leder i Dubai på den arabiske halvø, havde agenterne sporet palæstinenseren ved at bruge en trojaner.

Det skriver den undersøgende journalist og militæranalytiker, Ronen Bergman, i en længere artikel om den kontroversielle likvidering af Mahmoud al-Mabhouh.

Snigmorderne, der bestod af et hold på 27 personer, havde angiveligt sporet Hamas-lederens bevægelser og planer ved at plante en trojaner på hans computer. Med spywaren kunne de læse emails og overvåge andre aktiviteter på nettet. Dog lykkedes det ikke at spore, hvilket hotel han boede på i Dubai, der ligger i De Forenede Arabiske Emirater. Derfor måtte agenterne forklædt som turister og forretningsmænd på almindelig spionvis overvåge forskellige hoteller for at finde ud af, hvor han boede.

Derefter lykkedes det for agenterne, som formodes at komme fra den israelske efterretningstjeneste Mossad, at likvidere palæstinenseren ved at sprøjte stof ind i ham, der fik ham til at kvæles. Døden skulle have set naturlig ud, men det fejlede. Aktionen har efterfølgende vakt røre i både Mellemøsten og Vesten, blandt andet fordi agenterne, der slap ud af landet, inden mordet blev opdaget, brugte forfalskede britiske pas til at komme ind i Dubai.

Det er langt fra nyt, at Mossad bruger it-værktøjer i deres udpegning af mål. Da Israel bombede et angiveligt syrisk atom-forskningskompleks for tre år siden, havde Mossad ifølge Der Spiegel fået informationer om basen et år forinden. Det skete ved at plante spyware på en syrisk topembedsmands computer. Det skete efter sigende, da han i London et kort øjeblik havde efterladt sin bærbare stående ulåst på et luksuriøst hotel.

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S