Snigmordere brugte trojaner til at finde offer

Er du uvenner med Israel? Så få styr på dit it-grej.

Artikel top billede

Da et stort hold af agenter sidste år likviderede en Hamas-leder i Dubai på den arabiske halvø, havde agenterne sporet palæstinenseren ved at bruge en trojaner.

Det skriver den undersøgende journalist og militæranalytiker, Ronen Bergman, i en længere artikel om den kontroversielle likvidering af Mahmoud al-Mabhouh.

Snigmorderne, der bestod af et hold på 27 personer, havde angiveligt sporet Hamas-lederens bevægelser og planer ved at plante en trojaner på hans computer. Med spywaren kunne de læse emails og overvåge andre aktiviteter på nettet. Dog lykkedes det ikke at spore, hvilket hotel han boede på i Dubai, der ligger i De Forenede Arabiske Emirater. Derfor måtte agenterne forklædt som turister og forretningsmænd på almindelig spionvis overvåge forskellige hoteller for at finde ud af, hvor han boede.

Derefter lykkedes det for agenterne, som formodes at komme fra den israelske efterretningstjeneste Mossad, at likvidere palæstinenseren ved at sprøjte stof ind i ham, der fik ham til at kvæles. Døden skulle have set naturlig ud, men det fejlede. Aktionen har efterfølgende vakt røre i både Mellemøsten og Vesten, blandt andet fordi agenterne, der slap ud af landet, inden mordet blev opdaget, brugte forfalskede britiske pas til at komme ind i Dubai.

Det er langt fra nyt, at Mossad bruger it-værktøjer i deres udpegning af mål. Da Israel bombede et angiveligt syrisk atom-forskningskompleks for tre år siden, havde Mossad ifølge Der Spiegel fået informationer om basen et år forinden. Det skete ved at plante spyware på en syrisk topembedsmands computer. Det skete efter sigende, da han i London et kort øjeblik havde efterladt sin bærbare stående ulåst på et luksuriøst hotel.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect