Snigmordere brugte trojaner til at finde offer

Er du uvenner med Israel? Så få styr på dit it-grej.

Artikel top billede

Da et stort hold af agenter sidste år likviderede en Hamas-leder i Dubai på den arabiske halvø, havde agenterne sporet palæstinenseren ved at bruge en trojaner.

Det skriver den undersøgende journalist og militæranalytiker, Ronen Bergman, i en længere artikel om den kontroversielle likvidering af Mahmoud al-Mabhouh.

Snigmorderne, der bestod af et hold på 27 personer, havde angiveligt sporet Hamas-lederens bevægelser og planer ved at plante en trojaner på hans computer. Med spywaren kunne de læse emails og overvåge andre aktiviteter på nettet. Dog lykkedes det ikke at spore, hvilket hotel han boede på i Dubai, der ligger i De Forenede Arabiske Emirater. Derfor måtte agenterne forklædt som turister og forretningsmænd på almindelig spionvis overvåge forskellige hoteller for at finde ud af, hvor han boede.

Derefter lykkedes det for agenterne, som formodes at komme fra den israelske efterretningstjeneste Mossad, at likvidere palæstinenseren ved at sprøjte stof ind i ham, der fik ham til at kvæles. Døden skulle have set naturlig ud, men det fejlede. Aktionen har efterfølgende vakt røre i både Mellemøsten og Vesten, blandt andet fordi agenterne, der slap ud af landet, inden mordet blev opdaget, brugte forfalskede britiske pas til at komme ind i Dubai.

Det er langt fra nyt, at Mossad bruger it-værktøjer i deres udpegning af mål. Da Israel bombede et angiveligt syrisk atom-forskningskompleks for tre år siden, havde Mossad ifølge Der Spiegel fået informationer om basen et år forinden. Det skete ved at plante spyware på en syrisk topembedsmands computer. Det skete efter sigende, da han i London et kort øjeblik havde efterladt sin bærbare stående ulåst på et luksuriøst hotel.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S