Snigmordere brugte trojaner til at finde offer

Er du uvenner med Israel? Så få styr på dit it-grej.

Artikel top billede

Da et stort hold af agenter sidste år likviderede en Hamas-leder i Dubai på den arabiske halvø, havde agenterne sporet palæstinenseren ved at bruge en trojaner.

Det skriver den undersøgende journalist og militæranalytiker, Ronen Bergman, i en længere artikel om den kontroversielle likvidering af Mahmoud al-Mabhouh.

Snigmorderne, der bestod af et hold på 27 personer, havde angiveligt sporet Hamas-lederens bevægelser og planer ved at plante en trojaner på hans computer. Med spywaren kunne de læse emails og overvåge andre aktiviteter på nettet. Dog lykkedes det ikke at spore, hvilket hotel han boede på i Dubai, der ligger i De Forenede Arabiske Emirater. Derfor måtte agenterne forklædt som turister og forretningsmænd på almindelig spionvis overvåge forskellige hoteller for at finde ud af, hvor han boede.

Derefter lykkedes det for agenterne, som formodes at komme fra den israelske efterretningstjeneste Mossad, at likvidere palæstinenseren ved at sprøjte stof ind i ham, der fik ham til at kvæles. Døden skulle have set naturlig ud, men det fejlede. Aktionen har efterfølgende vakt røre i både Mellemøsten og Vesten, blandt andet fordi agenterne, der slap ud af landet, inden mordet blev opdaget, brugte forfalskede britiske pas til at komme ind i Dubai.

Det er langt fra nyt, at Mossad bruger it-værktøjer i deres udpegning af mål. Da Israel bombede et angiveligt syrisk atom-forskningskompleks for tre år siden, havde Mossad ifølge Der Spiegel fået informationer om basen et år forinden. Det skete ved at plante spyware på en syrisk topembedsmands computer. Det skete efter sigende, da han i London et kort øjeblik havde efterladt sin bærbare stående ulåst på et luksuriøst hotel.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S