EA Games blåstempler dansk spil-platform

Danske Unity har underskrevet lukrativ aftale med en af verdens største spilproducenter.

Unity gør det nemt at udvikle spil til flere forskellige platforme i et hug. Det har Electronic Arts også fået øjnene op for.

Derfor har spilfirmaet EA indgået en større aftale med danske Unity, der må siges at være en blåstempling af de større. EA har skrevet under på, at firmaet vil benytte Unitys udviklingsplatform til en lang række titler til både mobiltelefoner og konsoller.

Aftalen kommer i et år, hvor Unity har været gennem en længere periode med en uafklaret situation i forhold til Apple. I foråret forbød Apple brugen af tredjepartsredskaber. Det kunne potentielt holde Unity fra den populære iPhone/iPad-platform. Den beslutning blev dog definitivt ændret i denne måned, da Apple igen gav udviklere frit valg over der redskaber, de bruger.
Den afklaring kan være medvirkende til samarbejdet med EA.

“Vi har brugt flere år på at kigge på flere forskellige udviklingsredskaber. Unity er et af de vigtigste samarbejdsaftaler, vi nogensinde har lavet. Unity giver os mulighed for at fremstille produkter, der lever op til vores kvalitetskrav, mens det også frigører nogle kreative kræfter internt. Unity's enestående platform gør, at vi lynhurtigt kan komme ud til alle spillere på alle platforme,” siger EAs kreative direktør Richard Hilleman.

Unitys teknologi har været under udvikling siden begyndelsen af dette årtusinde og kommer snart i en version 3.0. Firmaet er udsprunget af Danmark men har i dag hovedkvarter i USA.

EA har brugt Unity på enkelte spiltitler siden 2008, men aftalen skulle gøre Unity til en endnu mere hyppig fundament for EA-spil.

En liste over de andre spil, der har anvendt Unity, ligger på Unity3d.com.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

Københavnsområdet

Mobilplan ApS

Customer Support Specialist

Midtjylland

KMD A/S

Support Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S