EA Games blåstempler dansk spil-platform

Danske Unity har underskrevet lukrativ aftale med en af verdens største spilproducenter.

Unity gør det nemt at udvikle spil til flere forskellige platforme i et hug. Det har Electronic Arts også fået øjnene op for.

Derfor har spilfirmaet EA indgået en større aftale med danske Unity, der må siges at være en blåstempling af de større. EA har skrevet under på, at firmaet vil benytte Unitys udviklingsplatform til en lang række titler til både mobiltelefoner og konsoller.

Aftalen kommer i et år, hvor Unity har været gennem en længere periode med en uafklaret situation i forhold til Apple. I foråret forbød Apple brugen af tredjepartsredskaber. Det kunne potentielt holde Unity fra den populære iPhone/iPad-platform. Den beslutning blev dog definitivt ændret i denne måned, da Apple igen gav udviklere frit valg over der redskaber, de bruger.
Den afklaring kan være medvirkende til samarbejdet med EA.

“Vi har brugt flere år på at kigge på flere forskellige udviklingsredskaber. Unity er et af de vigtigste samarbejdsaftaler, vi nogensinde har lavet. Unity giver os mulighed for at fremstille produkter, der lever op til vores kvalitetskrav, mens det også frigører nogle kreative kræfter internt. Unity's enestående platform gør, at vi lynhurtigt kan komme ud til alle spillere på alle platforme,” siger EAs kreative direktør Richard Hilleman.

Unitys teknologi har været under udvikling siden begyndelsen af dette årtusinde og kommer snart i en version 3.0. Firmaet er udsprunget af Danmark men har i dag hovedkvarter i USA.

EA har brugt Unity på enkelte spiltitler siden 2008, men aftalen skulle gøre Unity til en endnu mere hyppig fundament for EA-spil.

En liste over de andre spil, der har anvendt Unity, ligger på Unity3d.com.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job