EA Games blåstempler dansk spil-platform

Danske Unity har underskrevet lukrativ aftale med en af verdens største spilproducenter.

Unity gør det nemt at udvikle spil til flere forskellige platforme i et hug. Det har Electronic Arts også fået øjnene op for.

Derfor har spilfirmaet EA indgået en større aftale med danske Unity, der må siges at være en blåstempling af de større. EA har skrevet under på, at firmaet vil benytte Unitys udviklingsplatform til en lang række titler til både mobiltelefoner og konsoller.

Aftalen kommer i et år, hvor Unity har været gennem en længere periode med en uafklaret situation i forhold til Apple. I foråret forbød Apple brugen af tredjepartsredskaber. Det kunne potentielt holde Unity fra den populære iPhone/iPad-platform. Den beslutning blev dog definitivt ændret i denne måned, da Apple igen gav udviklere frit valg over der redskaber, de bruger.
Den afklaring kan være medvirkende til samarbejdet med EA.

“Vi har brugt flere år på at kigge på flere forskellige udviklingsredskaber. Unity er et af de vigtigste samarbejdsaftaler, vi nogensinde har lavet. Unity giver os mulighed for at fremstille produkter, der lever op til vores kvalitetskrav, mens det også frigører nogle kreative kræfter internt. Unity's enestående platform gør, at vi lynhurtigt kan komme ud til alle spillere på alle platforme,” siger EAs kreative direktør Richard Hilleman.

Unitys teknologi har været under udvikling siden begyndelsen af dette årtusinde og kommer snart i en version 3.0. Firmaet er udsprunget af Danmark men har i dag hovedkvarter i USA.

EA har brugt Unity på enkelte spiltitler siden 2008, men aftalen skulle gøre Unity til en endnu mere hyppig fundament for EA-spil.

En liste over de andre spil, der har anvendt Unity, ligger på Unity3d.com.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

IT-løsningsarkitekt i PET

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S