Norske data-efterforskere løser mordgåde

Norske dataefterforskere har rekonstrueret vigtige sms-beskeder i en makaber svensk mordsag.

Slettede sms-meddelelser på en mobiltelefon kan få afgørende betydning i en makaber svensk mordsag. En 32-årig præst i et trossamfund under Pinsemissionen står anklaget for mord og mordforsøg i den såkaldte Knutby-sag.

Ifølge politiet har den 32-årige påvirket familiens barnepige til mord og mordforsøg, blandt andet gennem anonyme og ikke-anonyme sms-beskeder.

Politiet kontaktede i forrige uge det norske firma Ibas for at få rekonstrueret de slettede beskeder på barnepigens mobiltelefon.

Ibas kunne genskabe 13 sms-beskeder, der underbygger pigens forklaring af sagens forløb. De kan få en afgørende rolle for retssagens udfald, oplyser firmaet.

»Mobiltelefoner indeholder utrolig mange informationer. Vi kan genskabe de fleste slettede informationer. Indholdet findes stadig i telefonen så længe det ikke overskrives med nye informationer. Det er præcis som med en computer,« siger Ibas-efterforsker Göran Fornbrandt til Aftonbladet.

Det norske firma har oprettet en dataefterforskningsenhed, som er specialiseret i at finde dataspor i alle former for magnetisk hukommelse. Det er en kendt sag at slettede filer på disketter og harddiske ofte kan genskabes med specielle værktøjer. Men det er mindre kendt, at det også er muligt at rekonstruere slettede sms-meddelelser på mobiltelefoner.

Ibas fortæller at firmaets eksperter kan genskabe alle slettede data i telefonens hukommelse og på SIM-kortet, f.eks. gemte talebeskeder, sendte og modtagne sms'er, telefonnumre og kalender-informationer.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest