Norske data-efterforskere løser mordgåde

Norske dataefterforskere har rekonstrueret vigtige sms-beskeder i en makaber svensk mordsag.

Slettede sms-meddelelser på en mobiltelefon kan få afgørende betydning i en makaber svensk mordsag. En 32-årig præst i et trossamfund under Pinsemissionen står anklaget for mord og mordforsøg i den såkaldte Knutby-sag.

Ifølge politiet har den 32-årige påvirket familiens barnepige til mord og mordforsøg, blandt andet gennem anonyme og ikke-anonyme sms-beskeder.

Politiet kontaktede i forrige uge det norske firma Ibas for at få rekonstrueret de slettede beskeder på barnepigens mobiltelefon.

Ibas kunne genskabe 13 sms-beskeder, der underbygger pigens forklaring af sagens forløb. De kan få en afgørende rolle for retssagens udfald, oplyser firmaet.

»Mobiltelefoner indeholder utrolig mange informationer. Vi kan genskabe de fleste slettede informationer. Indholdet findes stadig i telefonen så længe det ikke overskrives med nye informationer. Det er præcis som med en computer,« siger Ibas-efterforsker Göran Fornbrandt til Aftonbladet.

Det norske firma har oprettet en dataefterforskningsenhed, som er specialiseret i at finde dataspor i alle former for magnetisk hukommelse. Det er en kendt sag at slettede filer på disketter og harddiske ofte kan genskabes med specielle værktøjer. Men det er mindre kendt, at det også er muligt at rekonstruere slettede sms-meddelelser på mobiltelefoner.

Ibas fortæller at firmaets eksperter kan genskabe alle slettede data i telefonens hukommelse og på SIM-kortet, f.eks. gemte talebeskeder, sendte og modtagne sms'er, telefonnumre og kalender-informationer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS