Intel viser sin nyeste forskning

Mere end 35 forsknings-projekter blev vist frem tirsdag i Silicon Valley.

Artikel top billede

Intel Labs præsenterede tirsdag en række forskningsprojekter fra sine laboratorier rundt omkring i verden på den årlige ”Research @ Intel” konference, der blev holdt på Computer History Museum i Palo Alto midt i Silicon Valley. Firmaets teknologichef Justin Rattner viste mere end 35 teknologiprojekter, hvoraf mange er resultatet af forskning foretaget i fællesskab mellem Intel-afdelinger og forskellige partnere fra universiteter og it-industrien.

Der blev også annonceret et nyt Intel Science Technology Center (ISTC), der skal forske i datasikkerhed og samarbejde med bl.a. University of California i Berkeley, Carnegie Mellon og University of Illinois.

Blandt de viste teknologiprojekter var ”Magic Mirror”, hvor shoppere kan styre en virtuel 3D-avatar på skærmen med kropsbevægelser og bruge den til at prøve forskellige beklædningsgenstande inden de køber.

“Wireless Energy Sensing Technology” (WEST) er en enhed som sættes til et strømstik i hjemmet og automatisk detekterer når bestemte apparater bliver tændt og slukket ved at bruge en form for mønstergenkendelse. En medfølgende applikation genererer så forskellige rapporter over strømforbruget og kan hjælpe med at finde nye måder til at spare energi.

“Authentication of the Future” er en række nye metoder til at identificere brugeren og dermed forebygge identitets-tyveri. Det skal både gøres lettere og samtidig mere sikkert at fastslå brugerens identitet.

Intel har også udviklet nye sfæriske højtalere, kaldet ”Steerable Sound”, der skal gengive lyd på samme niveau som klassiske akustiske instrumenter,

Et andet projekt, “Automatic Classroom Collaboration”, viser hvordan skoleelever med Intels egne Classmate-computere kan samarbejde ved at danne automatiske grupper, når computerne kan registrere andre enheder i nærheden. Et enkelt tryk på en knap er nok til at danne en gruppe.

På sin forskningsdag fortalte Intel også at man vil frigive kildeteksten til Distributed Scene Graph 3-D internet-teknologien og til sin off-line raytracing-teknologi.

Der er mere materiale om forskningsdagen sammen med billeder, video og præsentationer på denne side hos Intel.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Finance Lead (SAP)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S