Her er mailen der advarede Jensby i 2007

Asger Jensby afviste et anonymt tip tilbage i 2007. Bloggeren Dorte Toft har nu offentliggjort mailen. Mailen forklarer i detaljer, hvad som foregik i IT Factory. Asger Jensby afviste forklaringerne fordi advarslen var anonym.

Asger Jensby selv og hans kommunikationsrådgiver Erik Ove har travlt med at forklare alle, at Asger Jensby intet havde at undre sig over ved IT Factorys fantom vækst. For eksempel er nedenstående mail, som Asger Jensby modtog 24. maj sidste år fuldstændig ligegyldig, fordi den er anonym.

Til DR forklarede Jensby i dag, at man bliver nødt til at kontakte ham direkte eller henvende sig via sin advokat, hvis man vil tages alvorligt af ham. Derfor afviste han at tage synderlig notits af nedenstående mail som http://bizzen.blogs.business.dk/2008/12/04/nattens-besked-om-erik-ove-fra-the-whistleblower-i-it-factory-sagen/" target="blank">Dorte Toft nu har offentliggjort:

From: John Doe xxxxxxxxxxxxxxxxx
Date: May 24, 2007 2:31 PM
Subject: Advarsel vedr. IT Factory A/S - personligt og fortroligt
To: aj@jmiinvest.dk

Hr Asger Jensby,

Der er grund til at tro, at IT Factory bygger på en slags konstruktion som i bedste fald er baseret på, at der omsættes produkter der intet har med IT Factorys forretningside at gøre, og i værste fald, at der er tale om en cirkulær konstruktion hvor der flyttes rundt på immaterielle aktiver og omsætningselementer, imellem et stadig voksende antal datter- og søsterselskaber."

Et halvt år senere sender den anonyme whistleblower endnu en mail til Asger Jensby. Denne mail modtager Dorte Toft også.

Her er slutningen på den mail:

"I det omfang du ikke selv er involveret i ovenstående, er mit råd til dig, at I laver en grundig revision af ITF's toplinie, mht. konkrete kundeforhold, projekter, partnerskaber, fakturering mv., at I forholder jer meget konkret til værdien af de betydelige immaterielle aktiver der er bogført, og at I imødegår nogle af de observationer jeg har redegjort for ovenfor, for dermed at undgå konsekvenser af de rygter der allerede har floreret de sidste par år, og som er blevet meget mere højrøstede og forstærkede efter artiklen i Berlingske Tidende.
Personligt så jeg helst, at der ikke var "kød" på ovenstående, og jeg er helt åben for at min analyse er ukorrekt. Der er imidlertid så mange ubesvarede spørgsmål, at jeg har følt det nødvendigt, at skrive denne mail.
Som markedsdeltager er jeg ikke interesseret i unødig uro, og skulle ovenstående vise sig at have bund i virkeligheden ser jeg det helst klaret i diskretion, således at ingen miskrediteres, og at der ikke kommer støj i forhold til vores branche som sådan."

Dermed modtog Jensby to anonyme advarsler. Samtidig må den erfarne IT erhvervsmand være klar over, at IT Factorys vækst var usædvanlig, og endelig blev han i maj i år bekendt med en bedragerisag mod Stein Bagger som Amagerbanken rejste i 2003 uden der dog blev rejst sigtelse.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S