Her er mailen der advarede Jensby i 2007

Asger Jensby afviste et anonymt tip tilbage i 2007. Bloggeren Dorte Toft har nu offentliggjort mailen. Mailen forklarer i detaljer, hvad som foregik i IT Factory. Asger Jensby afviste forklaringerne fordi advarslen var anonym.

Asger Jensby selv og hans kommunikationsrådgiver Erik Ove har travlt med at forklare alle, at Asger Jensby intet havde at undre sig over ved IT Factorys fantom vækst. For eksempel er nedenstående mail, som Asger Jensby modtog 24. maj sidste år fuldstændig ligegyldig, fordi den er anonym.

Til DR forklarede Jensby i dag, at man bliver nødt til at kontakte ham direkte eller henvende sig via sin advokat, hvis man vil tages alvorligt af ham. Derfor afviste han at tage synderlig notits af nedenstående mail som http://bizzen.blogs.business.dk/2008/12/04/nattens-besked-om-erik-ove-fra-the-whistleblower-i-it-factory-sagen/" target="blank">Dorte Toft nu har offentliggjort:

From: John Doe xxxxxxxxxxxxxxxxx
Date: May 24, 2007 2:31 PM
Subject: Advarsel vedr. IT Factory A/S - personligt og fortroligt
To: aj@jmiinvest.dk

Hr Asger Jensby,

Der er grund til at tro, at IT Factory bygger på en slags konstruktion som i bedste fald er baseret på, at der omsættes produkter der intet har med IT Factorys forretningside at gøre, og i værste fald, at der er tale om en cirkulær konstruktion hvor der flyttes rundt på immaterielle aktiver og omsætningselementer, imellem et stadig voksende antal datter- og søsterselskaber."

Et halvt år senere sender den anonyme whistleblower endnu en mail til Asger Jensby. Denne mail modtager Dorte Toft også.

Her er slutningen på den mail:

"I det omfang du ikke selv er involveret i ovenstående, er mit råd til dig, at I laver en grundig revision af ITF's toplinie, mht. konkrete kundeforhold, projekter, partnerskaber, fakturering mv., at I forholder jer meget konkret til værdien af de betydelige immaterielle aktiver der er bogført, og at I imødegår nogle af de observationer jeg har redegjort for ovenfor, for dermed at undgå konsekvenser af de rygter der allerede har floreret de sidste par år, og som er blevet meget mere højrøstede og forstærkede efter artiklen i Berlingske Tidende.
Personligt så jeg helst, at der ikke var "kød" på ovenstående, og jeg er helt åben for at min analyse er ukorrekt. Der er imidlertid så mange ubesvarede spørgsmål, at jeg har følt det nødvendigt, at skrive denne mail.
Som markedsdeltager er jeg ikke interesseret i unødig uro, og skulle ovenstående vise sig at have bund i virkeligheden ser jeg det helst klaret i diskretion, således at ingen miskrediteres, og at der ikke kommer støj i forhold til vores branche som sådan."

Dermed modtog Jensby to anonyme advarsler. Samtidig må den erfarne IT erhvervsmand være klar over, at IT Factorys vækst var usædvanlig, og endelig blev han i maj i år bekendt med en bedragerisag mod Stein Bagger som Amagerbanken rejste i 2003 uden der dog blev rejst sigtelse.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S