Her er mailen der advarede Jensby i 2007

Asger Jensby afviste et anonymt tip tilbage i 2007. Bloggeren Dorte Toft har nu offentliggjort mailen. Mailen forklarer i detaljer, hvad som foregik i IT Factory. Asger Jensby afviste forklaringerne fordi advarslen var anonym.

Asger Jensby selv og hans kommunikationsrådgiver Erik Ove har travlt med at forklare alle, at Asger Jensby intet havde at undre sig over ved IT Factorys fantom vækst. For eksempel er nedenstående mail, som Asger Jensby modtog 24. maj sidste år fuldstændig ligegyldig, fordi den er anonym.

Til DR forklarede Jensby i dag, at man bliver nødt til at kontakte ham direkte eller henvende sig via sin advokat, hvis man vil tages alvorligt af ham. Derfor afviste han at tage synderlig notits af nedenstående mail som http://bizzen.blogs.business.dk/2008/12/04/nattens-besked-om-erik-ove-fra-the-whistleblower-i-it-factory-sagen/" target="blank">Dorte Toft nu har offentliggjort:

From: John Doe xxxxxxxxxxxxxxxxx
Date: May 24, 2007 2:31 PM
Subject: Advarsel vedr. IT Factory A/S - personligt og fortroligt
To: aj@jmiinvest.dk

Hr Asger Jensby,

Der er grund til at tro, at IT Factory bygger på en slags konstruktion som i bedste fald er baseret på, at der omsættes produkter der intet har med IT Factorys forretningside at gøre, og i værste fald, at der er tale om en cirkulær konstruktion hvor der flyttes rundt på immaterielle aktiver og omsætningselementer, imellem et stadig voksende antal datter- og søsterselskaber."

Et halvt år senere sender den anonyme whistleblower endnu en mail til Asger Jensby. Denne mail modtager Dorte Toft også.

Her er slutningen på den mail:

"I det omfang du ikke selv er involveret i ovenstående, er mit råd til dig, at I laver en grundig revision af ITF's toplinie, mht. konkrete kundeforhold, projekter, partnerskaber, fakturering mv., at I forholder jer meget konkret til værdien af de betydelige immaterielle aktiver der er bogført, og at I imødegår nogle af de observationer jeg har redegjort for ovenfor, for dermed at undgå konsekvenser af de rygter der allerede har floreret de sidste par år, og som er blevet meget mere højrøstede og forstærkede efter artiklen i Berlingske Tidende.
Personligt så jeg helst, at der ikke var "kød" på ovenstående, og jeg er helt åben for at min analyse er ukorrekt. Der er imidlertid så mange ubesvarede spørgsmål, at jeg har følt det nødvendigt, at skrive denne mail.
Som markedsdeltager er jeg ikke interesseret i unødig uro, og skulle ovenstående vise sig at have bund i virkeligheden ser jeg det helst klaret i diskretion, således at ingen miskrediteres, og at der ikke kommer støj i forhold til vores branche som sådan."

Dermed modtog Jensby to anonyme advarsler. Samtidig må den erfarne IT erhvervsmand være klar over, at IT Factorys vækst var usædvanlig, og endelig blev han i maj i år bekendt med en bedragerisag mod Stein Bagger som Amagerbanken rejste i 2003 uden der dog blev rejst sigtelse.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S