Er dette fremtidens iPhone?

En konceptvideo viser en smartphone med laser-tastatur, tyndere design og holografisk display.

Artikel top billede

Den varer kun i lidt over et minut og den har absolut ikke noget med Apple at gøre. Men alligevel har en konceptvideo med en falsk iPhone 5 fået meget stor opmærksomhed på nettet. Den er allerede vist mere end syv millioner gange på YouTube.

Den næste iPhone kommer sandsynligvis i september eller oktober og bliver ikke nær så futuristisk som det, designerne fra det amerikanske firma Aatma Studio viser i deres video.

De forestiller sig at telefonen bliver ekstremt tynd – kun 2-3 millimeter – og udstyret med et laser-tastatur, der projiceres ud på skrivebordet. Her kan man så dreje rundt på tastaturet og betjene det som om det var et almindeligt fysisk tastatur.

En anden og temmelig cool funktion er et holografisk skærmbillede, der projiceres ud i luften fra telefonen.

Det fungerer selvfølgelig ikke i praksis endnu – hele videoen er computeranimeret. Men designerne drømmer om, at man endda kan projicerer billedet fra sin smartphone og få det op i en størrelse, hvor hele familien f.eks. kan se en film.

”I vores ”koncept iPhone 5” bliver alle funktioner aktiveret med fingerbevægelser – som altså erstatter knapper,” forklarer Pramod Shantharam fra Aatma Studio.

Han fortæller at man har flere futuristiske ideer til fremtidens smartphone, som man vil vise i nye videoer i de kommende måneder.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network