Er dette fremtidens iPhone?

En konceptvideo viser en smartphone med laser-tastatur, tyndere design og holografisk display.

Artikel top billede

Den varer kun i lidt over et minut og den har absolut ikke noget med Apple at gøre. Men alligevel har en konceptvideo med en falsk iPhone 5 fået meget stor opmærksomhed på nettet. Den er allerede vist mere end syv millioner gange på YouTube.

Den næste iPhone kommer sandsynligvis i september eller oktober og bliver ikke nær så futuristisk som det, designerne fra det amerikanske firma Aatma Studio viser i deres video.

De forestiller sig at telefonen bliver ekstremt tynd – kun 2-3 millimeter – og udstyret med et laser-tastatur, der projiceres ud på skrivebordet. Her kan man så dreje rundt på tastaturet og betjene det som om det var et almindeligt fysisk tastatur.

En anden og temmelig cool funktion er et holografisk skærmbillede, der projiceres ud i luften fra telefonen.

Det fungerer selvfølgelig ikke i praksis endnu – hele videoen er computeranimeret. Men designerne drømmer om, at man endda kan projicerer billedet fra sin smartphone og få det op i en størrelse, hvor hele familien f.eks. kan se en film.

”I vores ”koncept iPhone 5” bliver alle funktioner aktiveret med fingerbevægelser – som altså erstatter knapper,” forklarer Pramod Shantharam fra Aatma Studio.

Han fortæller at man har flere futuristiske ideer til fremtidens smartphone, som man vil vise i nye videoer i de kommende måneder.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S