Wørzner er ikke blå længere

I mange år var han Mr. IBM og troede aldrig, at han nogensinde ville have lyst til andet. Men tanken om 40 år hos de blå fik ham alligevel til at rykke til Compaq. Her fandt han ud af, at han rent faktisk var ret glad for den hurtige arbejdskultur og den korte vej til beslutningerne - to faktorer som Lars Wørzner også sætter pris på i dag hos Fujitsu Siemens Computers.

Lars Wørzner var nok den medarbejder, der var allergladest for IBM. Han blev nærmest også født ind i virksomheden, der var hans første arbejdsplads som nyuddannet, og han tænkte ikke over, at der også kunne være en verden udenfor - og en anden måde at gøre tingene på.

»Jeg var Mr. IBM - formentlig den mest blå mand i hele virksomheden,« smiler Lars Wørzner i dag.

Indtil den dag, hvor Compaq ville have fingre i ham. Selv om han først var direkte uinteresseret, blev han til sidst fristet. Den blå farve sad godt nok fast i huden, og han kunne virkelig ikke forestille sig at være et andet sted. Men efter flere samtaler - først med en headhunter, siden med daværende Compaq-boss Walther Thygesen - begyndte han alligevel at vakle. Han syntes, at jobbet og virkesomheden trods alt lød spændende, og han faldt øjeblikkeligt i hak med Walther Thygesen.
Til sidst følte han også, at valget også var mere omfangsrigt, end det umiddelbart havde syntes.

»Der ville ikke komme bedre jobtilbud. Så på en måde var det også som at vælge mellem jobbet i Compaq eller at blive i IBM resten af mine dage. Hvis jeg sagde nej til jobbet, ville jeg sige ja til IBM i 40 år,« siger Lars Wørzner, der så alligevel også følte, at han måtte prøve noget nyt og kaste sig ud i det.

Og han kom hurtigt ud af den blå tankegang, da han kom til Compaq, der repræsenterede exitement og gejst, det hurtige og det smarte. Samtidig var forskellen på at komme fra den centralt styrede amerikanske virksomhed til den landestyrede europæiske en kæmpe omvæltning. Men en god en af slagsen, som Lars Wørzner hurtigt lærte at sætte stor pris på.

»Det var en kolossal aha-oplevelse. Og jeg havde det rigtig godt med indflydelse og medbestemmelse - og også at stå til ansvar. Det er ti gange skæggere.«

Og derfor takkede han også ja til jobbet hos Fujitsu Siemens Computers, hvor han i dag er administrerende direktør.

»Det mindede nok om de gamle dage i Compaq,« siger Lars Wørzner.

»Jeg havde set fordelene ved et landestyret selskab, hvor man virkelig kan sætte hestene fri - og hvad det betød, da der kom et stort system ned over. Så da Fujitsu Siemens-tilbuddet kom, syntes jeg, at det lød rigtig spændende,« fastslår han og tilføjer:

»At få lov til at styre sin egen butik og kunne beslutte tingene lokalt - det er det, der er skægt.«

Læs hele interviewet i den trykte udgave af CRN, der udkommer i dag

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job