HP Lab i Kina

Hewlett-Packard etablerer sit sjette forsknings- og udviklingscenter, som denne gang er placeret i Kina.

Centret skal samarbejde med både den offentlige og den private sektor om udviklingen af fremtidens informationssystemer og bliver HP's sjette forskningsenhed.

»HP har været i Kina i 20 år. Denne udvidelse af vores internationale forskningsindsats bygger således på et mangeårigt engagement i landet,« siger Dick Lampman, som erforskningsleder og direktør for HP Labs.

»Centret vil styrke partnerskabet mellem HP og de ledende kinesiske universiteter og forskningsmiljøer. Samtidig er centret en konsolidering af HP's samarbejde med det kinesiske undervisningsministerium om udviklingen af de kinesiske universiteters forskningsmæssige infrastruktur,« siger han.

Med etableringen af et nyt forsknings- og udviklingscenter i Kina udvider HP sit samarbejde med kinesiske forskningsinstitutioner og store industrikunder om udviklingen af fremtidens informationssystemer. Partnerskabet spænder over en lang række projekter, heriblandt udarbejdelsen af et af verdens største virtuelle museer.

HP Labs er HP's centrale forskningsorganisation med nu i alt seks internationale forsknings- og udviklingscentre. Hovedkvarteret ligger i Palo Alto, Californien. De øvrige forskningsenheder er placeret over hele verden: Indien, Storbritannien, Israel, Japan og nu også Kina.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S