HP uddeler toppriser til Actebis og Topnordic

HP har for første gang uddelt priser til kanalen. De mest prestigefyldte HP Award 2004-priser er Årets HP Distributør og Årets HP Business Partner, og de gik til Actebis og Topnordic. Entertaineren Michael Carøe uddelte statuetter.

Topnordic fik prisen med den begrundelse, at forhandleren i 2004 har haft flest HP-dedikerede sælgere, samtidig med at disse har et meget højt uddannelsesniveau. Topnordic har præsteret størst vækst inden for HP-salg i kroner og på HPs markedsandel internt i organisationen. Endelig har forhandleren vundet flest sager over HPs konkurrenter.

»For os er denne pris en blåstempling af vores indsats. Vi føler, at vi har været til eksamen og fået topkarakter af HP som deres business partner. Den er et bevis på, at vores satsning sammen med HP har båret frugt. Selvfølgelig er prisoverrækkelsen også fest og farver. Men modsat de mange fester, som it-branchen holdt for fire-fem år siden for at fejre sig selv, er alle i dag godt klar over, at virksomheder kun opnår sådan en pris ved en hård og målrettet indsats,« lyder kommentaren fra Claus Hougesen, administrerende direktør i Topnordic.

Valget af Actebis som Årets HP Distributør skyldes ifølge HP, at Actebis siden oktober 2000 haft en HP-vækst på 261 procent og i dag er HPs største distributør. Desuden er 26 ud af Actebis' 120 medarbejdere dedikerede til HPs forretning.

Kåringen skete ved et arrangement på Fyn - ledsaget af gallamiddag og underholdning - hvor HPs Business Partnere kunne stemme på en række nominerede partnere og personer.

Her er de 11 vindere fra kåringen - samt specialkåringe »Årets Pit Bull«.

Årets HP Distributør: Actebis
Årets HP Business Partner: Topnordic
Årets HP Serverforhandler: Topnordic
Årets HP Printer Newbizz-løsning: Netkoncept
Årets HP Gazellevirskomhed: IT Quality
Årets HP Storagesælger: Topnordic, Lars Andersen
Årets HP Tungeste Dreng: Netkoncept, Ole Jensen
Årets HP PC Win: Atea
Årets HP Service Award: Datacon Rådgivende Civiløkonomer
Årets HP Netværksløsning: Atea
Årets HP Konsulent: FLC, Torben Høiberg
Årets Pit Bull: Motus, Rene Bukrinsky, samt SP&P, Steffen Pedersen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis