Sharp Center Næstved i betalingsstandsning

Document Team IS i Næstved som forhandler Sharp-kontormaskiner og kopimaskiner er gået i betalingsstandsning. Ejer satser på rekonstruktion.

Sharp-forhandleren Document Team IS i Næstved har besluttet at gå i midlertidig betalingsstandsning. Det sker efter en periode med gæld på kontoen.

Med betalingsstandsningen som trådte i kraft i starten af september 2007 har virksomheden tre måneder til at få gælden af vejen.

»Vi har behov for tre måneders ro, så vi kan få rekonstrueret og tilpasset virksomheden. Det vil sige, at vi har fastfrosset vores gæld i en tre måneders periode,« oplyser Document Teams direktør Kenneth Andersen.

Han understreger samtidig at kunderne ikke vil blive mærket af situationen.

»Vi har serviceaftaler med alle vores kunder og det er en del af driften,« forklarer direktøren.








Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S