Dell skal levere 1000 servere til folkeskolen

Dell har indgået en aftale med Uni-C om levering af op mod 1000 servere til folkeskolen. Serverne skal bruges til at bringe video, film og lyd ind i undervisningen.

Den nye aftale betyder ifølge Dell, at de to parter står for etableringen af den tekniske platform, der gør det muligt for folkeskolerne at anvende for eksempel videoklip bredere og mere aktivt i et undervisningsforløb. I første omgang kan skolerne bruge DRs store undervisningsside www.dr.dk/skole, der blandt andet indeholder tusindvis af arkivklip. Undervisningsministeriet forventer at dække etableringsomkostningerne for de kommunale og private grundskoler som et led i projekt IT, medier & folkeskolen (ITMF), forklares det.

»Vi er utrolig glade for, at Uni-C har valgt Dell som leverandør på denne aftale. Det er naturligvis en vigtig aftale. Og set fra skolernes side er det jo en unik mulighed for at koble sig på den verden af multimedie-muligheder, der er tilgængelige og anvendelige i undervisningssammenhæng,« siger Klavs F. Jørgensen, salgsdirektør for det offentlige marked hos Dell Danmark.

Dell skal i første omgang levere 300 servere til grundskolerne, men i takt med at skolerne får etableret en aftale med Uni-C og Undervisningsministeriet, vokser dette antal til op mod 1000 servere. Der er tale om servermodellerne PowerEdge 2650 og 400SC.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S