Ethvert økosystem har brug for gribbe

IBM er træt af brokere. Det fremgår af dette nummer af CRN. Det er IBMs danske kanalchef Ulla Theil, der fremfører, at hun er træt af salg gennem broker-kanalen, som hun mener er skidt for både kunder og forhandlere.

Det er et velkendt synspunkt fra producenterne – officielt i hvert fald. For der er jo en grund til, at der eksisterer brokere indenfor it.

I et hvert økosystem er der brug for gribbe, ådselsædere, eller hvad man nu kalder det. Ser man bort fra, at det sjældent er appetitligt, så er ådselsædere også nyttedyr, der tager sig af de rester, som andre efterlader.

Uden ådselsæderne, ville der ligge stinkende lig alle vegne, og det er ikke være rart.
Det samme gælder brokerne.

De sørger for at også ukurante varer og overskudspartier bliver fordelt på markedet, og er på den måde med til at sikre producenter og andre mod tab på varelagre.

Netop, når avancerne er så lave, som indenfor it, så vil det give plads til brokere. Man kan så diskutere, hvorvidt alle brokere hele tiden opererer indenfor lovens rammer. Men det spørgsmål kan vel ret beset også stilles om så mange andre spillere i it-branchen.

Måske er det egentlige problem, at producenterne og distributører vrænger af brokerne samtidig med at de fodrer dem ved køkkendøren.

Hvis man i stedet åbent anerkendte brokerne og gik sammen om, at lave rene linier for samhandel. Så ville man også nemmere kunne stille krav, som kunne isolere de sorte får, og dæmme mere effektivt op for salg af falske varer, og samtidig sikre at markedet er dynamisk.

Derfor bør man også stille krav til brokere, frem for at benægte, at de har en berettigelse. Men det ser jo ikke pænt ud – eller hvad?
 

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland