Telia og Telmore: Vi forhandler ikke med Telekæden

De to teleselskaber afviser samstemmende, at de skulle have planer om et fremtidigt samarbejde med Telekæden.

Artikel top billede

Telia og Telmore afviser anonyme udtalelser fra forhandlere i Telekæden om, at de to selskaber er i forhandlinger om et fremtidigt samarbejde med kæden.

Oplysningerne om et muligt samarbejde blev ifølge forhandlere, som CRN har talt med, fremlagt på et møde for Telekædens forhandlerne torsdag i sidste uge. Men både hos Telia og Telmore afviser man oplysningerne.

»Jeg er overrasket over, at vi skulle ligge i forhandlinger med Telekæden. Vi har mig bekendt ingen forhandlinger i gang,« siger Telmores kommunikationschef Michael Koch.

Samme melding kommer fra Telias salgsdirektør Michael Bech.

»Vi er helt ude af Telekæden, og jeg kan fuldstændig afvise, at der skulle være forhandlinger i gang om andre former for samarbejde. Vi har opsagt vores distributionsaftale med Telekæden. Begrundelsen for den beslutning er et internt anliggende, som vi ikke ønsker at knytte kommentarer til,« siger Telia-direktøren.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos