Telia og Telmore: Vi forhandler ikke med Telekæden

De to teleselskaber afviser samstemmende, at de skulle have planer om et fremtidigt samarbejde med Telekæden.

Artikel top billede

Telia og Telmore afviser anonyme udtalelser fra forhandlere i Telekæden om, at de to selskaber er i forhandlinger om et fremtidigt samarbejde med kæden.

Oplysningerne om et muligt samarbejde blev ifølge forhandlere, som CRN har talt med, fremlagt på et møde for Telekædens forhandlerne torsdag i sidste uge. Men både hos Telia og Telmore afviser man oplysningerne.

»Jeg er overrasket over, at vi skulle ligge i forhandlinger med Telekæden. Vi har mig bekendt ingen forhandlinger i gang,« siger Telmores kommunikationschef Michael Koch.

Samme melding kommer fra Telias salgsdirektør Michael Bech.

»Vi er helt ude af Telekæden, og jeg kan fuldstændig afvise, at der skulle være forhandlinger i gang om andre former for samarbejde. Vi har opsagt vores distributionsaftale med Telekæden. Begrundelsen for den beslutning er et internt anliggende, som vi ikke ønsker at knytte kommentarer til,« siger Telia-direktøren.

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse