Telia og Telmore: Vi forhandler ikke med Telekæden

De to teleselskaber afviser samstemmende, at de skulle have planer om et fremtidigt samarbejde med Telekæden.

Artikel top billede

Telia og Telmore afviser anonyme udtalelser fra forhandlere i Telekæden om, at de to selskaber er i forhandlinger om et fremtidigt samarbejde med kæden.

Oplysningerne om et muligt samarbejde blev ifølge forhandlere, som CRN har talt med, fremlagt på et møde for Telekædens forhandlerne torsdag i sidste uge. Men både hos Telia og Telmore afviser man oplysningerne.

»Jeg er overrasket over, at vi skulle ligge i forhandlinger med Telekæden. Vi har mig bekendt ingen forhandlinger i gang,« siger Telmores kommunikationschef Michael Koch.

Samme melding kommer fra Telias salgsdirektør Michael Bech.

»Vi er helt ude af Telekæden, og jeg kan fuldstændig afvise, at der skulle være forhandlinger i gang om andre former for samarbejde. Vi har opsagt vores distributionsaftale med Telekæden. Begrundelsen for den beslutning er et internt anliggende, som vi ikke ønsker at knytte kommentarer til,« siger Telia-direktøren.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,