Telia og Telmore: Vi forhandler ikke med Telekæden

De to teleselskaber afviser samstemmende, at de skulle have planer om et fremtidigt samarbejde med Telekæden.

Artikel top billede

Telia og Telmore afviser anonyme udtalelser fra forhandlere i Telekæden om, at de to selskaber er i forhandlinger om et fremtidigt samarbejde med kæden.

Oplysningerne om et muligt samarbejde blev ifølge forhandlere, som CRN har talt med, fremlagt på et møde for Telekædens forhandlerne torsdag i sidste uge. Men både hos Telia og Telmore afviser man oplysningerne.

»Jeg er overrasket over, at vi skulle ligge i forhandlinger med Telekæden. Vi har mig bekendt ingen forhandlinger i gang,« siger Telmores kommunikationschef Michael Koch.

Samme melding kommer fra Telias salgsdirektør Michael Bech.

»Vi er helt ude af Telekæden, og jeg kan fuldstændig afvise, at der skulle være forhandlinger i gang om andre former for samarbejde. Vi har opsagt vores distributionsaftale med Telekæden. Begrundelsen for den beslutning er et internt anliggende, som vi ikke ønsker at knytte kommentarer til,« siger Telia-direktøren.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics