Telia og Telmore: Vi forhandler ikke med Telekæden

De to teleselskaber afviser samstemmende, at de skulle have planer om et fremtidigt samarbejde med Telekæden.

Artikel top billede

Telia og Telmore afviser anonyme udtalelser fra forhandlere i Telekæden om, at de to selskaber er i forhandlinger om et fremtidigt samarbejde med kæden.

Oplysningerne om et muligt samarbejde blev ifølge forhandlere, som CRN har talt med, fremlagt på et møde for Telekædens forhandlerne torsdag i sidste uge. Men både hos Telia og Telmore afviser man oplysningerne.

»Jeg er overrasket over, at vi skulle ligge i forhandlinger med Telekæden. Vi har mig bekendt ingen forhandlinger i gang,« siger Telmores kommunikationschef Michael Koch.

Samme melding kommer fra Telias salgsdirektør Michael Bech.

»Vi er helt ude af Telekæden, og jeg kan fuldstændig afvise, at der skulle være forhandlinger i gang om andre former for samarbejde. Vi har opsagt vores distributionsaftale med Telekæden. Begrundelsen for den beslutning er et internt anliggende, som vi ikke ønsker at knytte kommentarer til,« siger Telia-direktøren.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job