Philips Danmark presset til at reagere på netrygter

Rygter om forkert leveringstidspunkt og om fejl på et digitalt tv, der endnu ikke er lanceret på det danske marked tvinger Philips til at dementere over for forhandlere og på netfora.

Philips Danmark har i den seneste tid været plaget af rygter, der har fået deres informationschef til at skride til handling og afvise rygterne over for de utilfredse kunder og forhandlerne.

Det har især været rygter om, at leveringstidspunktet for Philips digitale H-tv var rykket, og at der var fejl på flere af modellerne, der som konsekvens skulle være fjernet fra det nordeuropæiske marked. Begge dele afviser informationschef for Philips Danmark, Erling Madsen, dog.

»H-modellerne kom som planlagt til Danmark den 1. august og er på vej ud til forhandlerne,« siger han.

Han forklarer samtidig, at misforståelsen omkring de nye digitale tv er opstået, fordi det har skabt forvirring, at der er nogen der har forsøgt at importere udenlandske H-modeller, blandt andet fra Franking. Udenlandske H-modeller, der fungerer med mpeg4, fungerer ikke med dansk kabel-tv, slår Erling Madsen fast. Det gør kun de modeller, der er købt gennem Philips Danmark.

Erling Madsen skyder skylden for rygterne på de åbne brugerfora.

»Der er mange der udtaler sig skråsikkert og uden at underbygge deres påstande på disse fora. Det er ærgerligt, at man kan påstå hvad som helst, uden at skulle stå til ansvar for det,« siger han.

Som konsekvens af rygterne har Erling Madsen indsat et indlæg på et diskussionsforum, hvor brugerne diskuterede H-modellerne, og han har samtidig sendt en orientering ud til forhandlerne, hvor han forklarer rygterne.

»Vi synes, at det er vigtigt at fortælle, at det ikke er rigtigt, og det vil vi forsøge at gøre i enhver sammenhæng,« fortæller Erling Madsen.

Informationschefen forsøger derfor at holde fingeren på pulsen, og fange, når der opstår rygter i branchen, så han kan reagere.

»Vi er en stor producent, og vi har heldigvis mange kunder. Derfor er der mange der råber op, når der opstår den her slags rygter.«




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere