IBM afslutter Cognos-opkøb

IBM fuldfører deres største køb nogensinde.

IBM har fuldført købet af canadiske Congos. Det skriver digi.no.

Opkøbet blev offentliggjort i november 2007, men er først nu gennemført, efter at være blevet gransket af myndighederne i USA og EU. Med en købssum på fem milliarder dollars er Cognos IBMs dyreste køb nogensinde.

IBM vil redegøre for, hvordan Cognos produkter skal tilpasses IBMs øvrige produkter og tjenester på et pressemøde den 6. februar.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere