Artikel top billede

HP vil bruge WebOS i Slate

Til efteråret kommer HP med deres Ipad-konkurrent Slate. Men ikke med Windows 7. derimodvil HP bruge styresystemet WebOS, som giganten har fået efter opkøbet af Palm.

Afløringen af, at HP sender den ellers aflyste Slate-computer på gaden til efteråret kommer i et interview med hjemmesiden Digitimes. Her fortæller Monty Wong fra HP i Taiwan om HP's planer, når det gælder operativsystemet WebOS, som i øjeblikket bliver brugt i nogle af Palms smartphones.

Når HP's opkøb af Palm formelt færdiggøres i juli, lover Wong at man vil komme med mere detaljeret information, men allerede nu fortæller han at HP naturligvis vil anvende WebOS i både surfplatforme og kommende smartphones.

Han ville ikke fortælle hvornår de første WebOS-mobiler fra HP dukker op, men han kunne derimod fortælle at HP's iPad-konkurrent vil være på markedet senest i oktober. Den har tidligere været kendt under navnet Slate, og HP havde fra begyndelsen planlagt at den skulle anvende Windows 7 som styresystem. Nu bliver det erstattet af Palms WebOS, og HP hævder at der vil komme til at findes et bredt udvalg af software og tredjepartsapplikationer, når deres tavlecomputer kommer på markedet.

I følge Wong vil HP dog ikke strække den så langt, at man vil begynde at bruge WebOS i f.eks. minicomputere, eftersom man anser at den type produkter har ligheder med almindelige computere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere