HP vil bruge WebOS i Slate

Til efteråret kommer HP med deres Ipad-konkurrent Slate. Men ikke med Windows 7. derimodvil HP bruge styresystemet WebOS, som giganten har fået efter opkøbet af Palm.

Artikel top billede

Afløringen af, at HP sender den ellers aflyste Slate-computer på gaden til efteråret kommer i et interview med hjemmesiden Digitimes. Her fortæller Monty Wong fra HP i Taiwan om HP's planer, når det gælder operativsystemet WebOS, som i øjeblikket bliver brugt i nogle af Palms smartphones.

Når HP's opkøb af Palm formelt færdiggøres i juli, lover Wong at man vil komme med mere detaljeret information, men allerede nu fortæller han at HP naturligvis vil anvende WebOS i både surfplatforme og kommende smartphones.

Han ville ikke fortælle hvornår de første WebOS-mobiler fra HP dukker op, men han kunne derimod fortælle at HP's iPad-konkurrent vil være på markedet senest i oktober. Den har tidligere været kendt under navnet Slate, og HP havde fra begyndelsen planlagt at den skulle anvende Windows 7 som styresystem. Nu bliver det erstattet af Palms WebOS, og HP hævder at der vil komme til at findes et bredt udvalg af software og tredjepartsapplikationer, når deres tavlecomputer kommer på markedet.

I følge Wong vil HP dog ikke strække den så langt, at man vil begynde at bruge WebOS i f.eks. minicomputere, eftersom man anser at den type produkter har ligheder med almindelige computere.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S