Wang og Wong skal styre Acer

Acer-veteranen Jim Wong hives op i topstilling hos Acer, men bestyrelsesformand Wang beholder sit nye faste greb om producenten.

Artikel top billede

Med øjeblikkelig virkning er Acer-veteranen Jim Wong blevet udpeget til Corporate President for Acer. Sammen med Acers bestyrelsesformand J.T. Wang skal Wong vende udviklingen hos den taiwanesiske pr-producent. Udnævnelsen af Jim Wong skal udfylde det ledelsestomrum, der blev skabt, da italieneren Gianfranco Lanci blev fyret sidst i marts.

Samtidig med udnævnelsen af Jim Wong har Acer bebudet at selskabet bliver delt op i en mobil division og en pc-division for bedre at kunne møde de nye markedsvilkår, der er blevet skabt med først netbooks og siden tavlecomputernes fremkomst.

Med udnævnelsen af Wong til Corporate President for Acer, som er en ny position, fastholder bestyrelsesformanden J.T. Wang den stærke position som CEO, og dermed er der ikke lagt op til at Wong får samme indflydelse som Gianfranco Lanci havde.
 

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S