Wang og Wong skal styre Acer

Acer-veteranen Jim Wong hives op i topstilling hos Acer, men bestyrelsesformand Wang beholder sit nye faste greb om producenten.

Artikel top billede

Med øjeblikkelig virkning er Acer-veteranen Jim Wong blevet udpeget til Corporate President for Acer. Sammen med Acers bestyrelsesformand J.T. Wang skal Wong vende udviklingen hos den taiwanesiske pr-producent. Udnævnelsen af Jim Wong skal udfylde det ledelsestomrum, der blev skabt, da italieneren Gianfranco Lanci blev fyret sidst i marts.

Samtidig med udnævnelsen af Jim Wong har Acer bebudet at selskabet bliver delt op i en mobil division og en pc-division for bedre at kunne møde de nye markedsvilkår, der er blevet skabt med først netbooks og siden tavlecomputernes fremkomst.

Med udnævnelsen af Wong til Corporate President for Acer, som er en ny position, fastholder bestyrelsesformanden J.T. Wang den stærke position som CEO, og dermed er der ikke lagt op til at Wong får samme indflydelse som Gianfranco Lanci havde.
 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS