Wang og Wong skal styre Acer

Acer-veteranen Jim Wong hives op i topstilling hos Acer, men bestyrelsesformand Wang beholder sit nye faste greb om producenten.

Artikel top billede

Med øjeblikkelig virkning er Acer-veteranen Jim Wong blevet udpeget til Corporate President for Acer. Sammen med Acers bestyrelsesformand J.T. Wang skal Wong vende udviklingen hos den taiwanesiske pr-producent. Udnævnelsen af Jim Wong skal udfylde det ledelsestomrum, der blev skabt, da italieneren Gianfranco Lanci blev fyret sidst i marts.

Samtidig med udnævnelsen af Jim Wong har Acer bebudet at selskabet bliver delt op i en mobil division og en pc-division for bedre at kunne møde de nye markedsvilkår, der er blevet skabt med først netbooks og siden tavlecomputernes fremkomst.

Med udnævnelsen af Wong til Corporate President for Acer, som er en ny position, fastholder bestyrelsesformanden J.T. Wang den stærke position som CEO, og dermed er der ikke lagt op til at Wong får samme indflydelse som Gianfranco Lanci havde.
 

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job