Kort nyt: Finanstilsyn godkender Kunøes Mondokøb, Crayon starter Microsoft Dynamics kurser

Tæt makkerskab bag mondokøbere er ikke et samlet korsortium, siger Finanstilsynet. Norsk softwareforhandler og Blueworkers udbyder kurser i Microsoft Dynamics CRM, AX og NAV

Mondo: Finanstilsynet har truffet afgørelse om
at Consolidated Holdings, Gaardboe Holding, Central European Food Production Company og L1 Holding ikke kan er et samlet konsortium. Der skal derfor ikke gives indløsningstilbud til de øvrige aktionærer i Mondo. Det skriver selsakbet i en børsmeddelelse. Bag Consolidated er Ib Kunøe, mens Gaardboe Holding tilhører Michael Gaardboe. Lone Kunøe er ejer af L1 Holding, mens Kunøes økonomidirektør Sven Madsen står bag selskabet med det lange navn. Tilsammen ejer de fire selskaber 43 procent af aktierne.

Dynamicskurser: Efter et år i Danmark udbyder Crayon nu Microsoft Dynamics-kurser i CRM, AX og NAV. Crayon tilbyder traditionelle Dynamics certificeringskurser, men også slutbrugerkurser med dertil udviklede kursusmaterialer, samt kurser inden for integration til Dynamics produkterne. Kurserne udbydes i samarbejde med Blueworkers. Desuden komme der kurser i Citrix og Veritas, Cisco og Symantec. Crayon håber på i nærmeste fremtid at brede kursusvirksomheden ud til andre produktområder.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere