Symantec vil fortsætte opkøb

Softwaregiganten er ikke mæt efter adskillige opkøb - sikkerhedsleverandøren varsler nyt opkøb i samme størrelsesorden som Veritas.

Symantec er ikke færdig med at hive den store tegnebog frem - tværtimod faktisk. Koncernen melder, at nye opkøb er på vej i løbet af det næste år - og hver 18. måned vil der komme en overtagelse i Veritas-klasen.

Der har ellers ikke manglet opkøb af andre software-huse hos it-sikkerheds-leverandøren - først var det bemeldte Veritas, i august kom Sygate, og under to måneder efter blev BindView en del af den omfangsrige Symantec-familie.

Og nu er selskabet altså på jagt igen - der er ingen meldinger om, hvilke forretningsområder der specielt er i sigtekornet. Men administrerende direktør John Thompson skulle have bedt alle i sin ledergruppe om at holde øjnene åbne for potentielle nye familiemedlemmer.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S