Columbus-chef belønnes efter degradering

Fratrædende koncernchef i Columbus, Vlad Martynov, må i det nye år overlade pladsen som topchef til Michael Gaardboe, men selskabets straksafregner nu hans bonusaftale.

ERP-huset Columbus IT Partner annoncerede i går at selskabets grundlægger Michael Gaardboe i det nye år indtræder som chef for selskabet. Det betyder at Vlad Martynov der har siddet på den post i cirka et år, vil få titlen »president« og tage et skridt ned af rangstigen.

Men i en fondsbørsmeddelelse skriver selskabet at man nu udbetaler den resterende del af Martynovs bonusaftale ved at lade ham købe 400.000 nye aktier, med en nominel værdi på 500.000 til favorabel pris.

Vlad Martynov køber aktierne til kurs 8,25 og da aktien i dag handles til kurs 10,40 svarer det til en gevist for den forhenværende topchef på 860.000 kroner, ved et indkøb på 3,3 millioner kroner.

»Bestyrelsen har dags dato vedtaget kapitalforhøjelsen og udstedelsen af aktier vil blive gennemført snarest muligt. Aktietegneren, Vladislav Martynov har den 22. december 2005 underskrevet tegningslisten i relation til de nyudstedte aktier,« skriver selskabet i meddelelsen til Københavns Fondsbørs.

Selskabet tilføjer at aktie-emissionen ikke vil få indflydelse på selskabets forventninger til 2005.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S