Aastra Telecom kårer partnere

Netdesign og Eltel er blandt de belønnede partnere hos IP-telefoni-spilleren, der har uddelt partnerpriser til sine forhandlere efter, hvad de selv kalder et rekordår i Danmark.

Artikel top billede

Den knap så kendte ip-telefoni-producent Aastra Telecom, som ifølge analysefirmaet Canalys er den største ip-telefoni-spiller på det danske marked med en markedsandel på godt 34 procent, har uddelt priser til sine partnere.

»Jeg tror en del af succesen skyldes, at vi kan skræddersy vores partnerprogram til danske forhold,« siger direktøren for Aastra Telecom i Danmark, Laurids Bach Sørensen, som samtidig pointerer, at resultaterne i Danmark udelukkende er opnået ved hjælp af partnere.

Aastra telecom har valgt at kåre Netdesign til årets partner. Den anden store spiller på markedet Eltel Networkd har fået prisen for at være årets vertikale partner for Aastra Telecom i Danmark.

Forhandleren Eiland Teledata er blevet årets SMB-partner for Aastra, og endelig har Aastra valgt at belønne Neuco Ip med prisen, som Årets Gazellepartner.


 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS