Aastra Telecom kårer partnere

Netdesign og Eltel er blandt de belønnede partnere hos IP-telefoni-spilleren, der har uddelt partnerpriser til sine forhandlere efter, hvad de selv kalder et rekordår i Danmark.

Artikel top billede

Den knap så kendte ip-telefoni-producent Aastra Telecom, som ifølge analysefirmaet Canalys er den største ip-telefoni-spiller på det danske marked med en markedsandel på godt 34 procent, har uddelt priser til sine partnere.

»Jeg tror en del af succesen skyldes, at vi kan skræddersy vores partnerprogram til danske forhold,« siger direktøren for Aastra Telecom i Danmark, Laurids Bach Sørensen, som samtidig pointerer, at resultaterne i Danmark udelukkende er opnået ved hjælp af partnere.

Aastra telecom har valgt at kåre Netdesign til årets partner. Den anden store spiller på markedet Eltel Networkd har fået prisen for at være årets vertikale partner for Aastra Telecom i Danmark.

Forhandleren Eiland Teledata er blevet årets SMB-partner for Aastra, og endelig har Aastra valgt at belønne Neuco Ip med prisen, som Årets Gazellepartner.


 

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland