Aastra Telecom kårer partnere

Netdesign og Eltel er blandt de belønnede partnere hos IP-telefoni-spilleren, der har uddelt partnerpriser til sine forhandlere efter, hvad de selv kalder et rekordår i Danmark.

Artikel top billede

Den knap så kendte ip-telefoni-producent Aastra Telecom, som ifølge analysefirmaet Canalys er den største ip-telefoni-spiller på det danske marked med en markedsandel på godt 34 procent, har uddelt priser til sine partnere.

»Jeg tror en del af succesen skyldes, at vi kan skræddersy vores partnerprogram til danske forhold,« siger direktøren for Aastra Telecom i Danmark, Laurids Bach Sørensen, som samtidig pointerer, at resultaterne i Danmark udelukkende er opnået ved hjælp af partnere.

Aastra telecom har valgt at kåre Netdesign til årets partner. Den anden store spiller på markedet Eltel Networkd har fået prisen for at være årets vertikale partner for Aastra Telecom i Danmark.

Forhandleren Eiland Teledata er blevet årets SMB-partner for Aastra, og endelig har Aastra valgt at belønne Neuco Ip med prisen, som Årets Gazellepartner.


 

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

PensionDanmark

Senior Data Specialist til Data Hub

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS