CA og TietoEnator indgår softwareaftale

Computer Associates og TietoEnator har indgået en aftale, som dækker de nordiske lande, og som ifølge parterne vil føre til udvidet salg af CAs management-software.

Aftalen omfatter CAs Unicenter og BrightStor management-løsninger.

»CAs Unicenter løsninger er en væsentlig del af softwareaftalen. Med Unicenter Asset Management løsningen kan vi garantere vores outsourcing-kunder, at den it-service, som vi leverer, lever op til ITIL-standard. Vi kan opnå betydelige fordele ved at bruge en ensartet løsning på tværs af vores interne it-service i koncernen og den it-service, vi leverer til vores kunder,« siger TietoEnators Bengt Nihlberg, som er vice president centralised operations and support.

CA peger på, at aftalen også omfatter uddannelse.

»Aftalen vi har indgået med TietoEnator er et vigtigt udgangspunkt for det voksende samarbejde mellem TietoEnator og CA i de nordiske lande. Foruden management-software indeholder aftalen også teknisk og uddannelsesmæssigt samarbejde. Det vil styrke partnerskabet mellem TietoEnator og CA i et stadigt voksende outsourcing-marked,« siger Per Kogut, administrerende direktør for CA i Norden.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere


Sådan drager du fordel af AI, Power Apps og branchemoduler med Business Central

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

03. oktober 2025 | Læs mere