Descom åbner i Stockholm

Succes på det svenske marked får suppliesforhandleren Descom til at åbne endnu et kontor i Sverige

Descom har i marts åbnet endnu et kontor i Sverige. Det nye kontor ligger i Stockholm og supplerer Descoms hidtidige svenske kontor, som ligger i Malmö.

»Vi sælger noget, som skal bruges uanset om det er krise. Så selv om det er med en vis risiko, gør vi det modsatte af alle andre og udvider,« siger Descoms administrerende direktør Johnny Helander.

Descom sælger især forbrugsstoffer til kopi/printere og det er en vare, som der altid er brug for på samme måde som man altid er nødt til at købe benzin til sin bil.

Descom har haft sit Malmökontor i tre år, og her er der syv ansatte og med det nye kontor i Stockholm har forhandlerne nu i alt 12 medarbejdere. I øjeblikket kommer 30 procent af Descoms omsætning fra broderlandet og i løbet af de næste to år, skal den svenske omsætning udgøre halvdelen af Descoms samlede omsætning, siger Johnny Helander.

»Det meste af vores vækst er i Sverige, så det er meget naturligt, at vi nu åbner i Stockholm,« siger direktøren.

I alt fik Descom sidste år et overskud på syv millioner kroner før skat mod fem millioner kroner året før.

»Det behøver ikke at være så sort som andre tror. Vi er nogle, der har leveret et godt resultat,« siger Johnny Helander
 

 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland