Descom åbner i Stockholm

Succes på det svenske marked får suppliesforhandleren Descom til at åbne endnu et kontor i Sverige

Descom har i marts åbnet endnu et kontor i Sverige. Det nye kontor ligger i Stockholm og supplerer Descoms hidtidige svenske kontor, som ligger i Malmö.

»Vi sælger noget, som skal bruges uanset om det er krise. Så selv om det er med en vis risiko, gør vi det modsatte af alle andre og udvider,« siger Descoms administrerende direktør Johnny Helander.

Descom sælger især forbrugsstoffer til kopi/printere og det er en vare, som der altid er brug for på samme måde som man altid er nødt til at købe benzin til sin bil.

Descom har haft sit Malmökontor i tre år, og her er der syv ansatte og med det nye kontor i Stockholm har forhandlerne nu i alt 12 medarbejdere. I øjeblikket kommer 30 procent af Descoms omsætning fra broderlandet og i løbet af de næste to år, skal den svenske omsætning udgøre halvdelen af Descoms samlede omsætning, siger Johnny Helander.

»Det meste af vores vækst er i Sverige, så det er meget naturligt, at vi nu åbner i Stockholm,« siger direktøren.

I alt fik Descom sidste år et overskud på syv millioner kroner før skat mod fem millioner kroner året før.

»Det behøver ikke at være så sort som andre tror. Vi er nogle, der har leveret et godt resultat,« siger Johnny Helander
 

 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S