Descom åbner i Stockholm

Succes på det svenske marked får suppliesforhandleren Descom til at åbne endnu et kontor i Sverige

Descom har i marts åbnet endnu et kontor i Sverige. Det nye kontor ligger i Stockholm og supplerer Descoms hidtidige svenske kontor, som ligger i Malmö.

»Vi sælger noget, som skal bruges uanset om det er krise. Så selv om det er med en vis risiko, gør vi det modsatte af alle andre og udvider,« siger Descoms administrerende direktør Johnny Helander.

Descom sælger især forbrugsstoffer til kopi/printere og det er en vare, som der altid er brug for på samme måde som man altid er nødt til at købe benzin til sin bil.

Descom har haft sit Malmökontor i tre år, og her er der syv ansatte og med det nye kontor i Stockholm har forhandlerne nu i alt 12 medarbejdere. I øjeblikket kommer 30 procent af Descoms omsætning fra broderlandet og i løbet af de næste to år, skal den svenske omsætning udgøre halvdelen af Descoms samlede omsætning, siger Johnny Helander.

»Det meste af vores vækst er i Sverige, så det er meget naturligt, at vi nu åbner i Stockholm,« siger direktøren.

I alt fik Descom sidste år et overskud på syv millioner kroner før skat mod fem millioner kroner året før.

»Det behøver ikke at være så sort som andre tror. Vi er nogle, der har leveret et godt resultat,« siger Johnny Helander
 

 

Jyske Bank

Softwareudvikler med AI erfaring

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS