Descom åbner i Stockholm

Succes på det svenske marked får suppliesforhandleren Descom til at åbne endnu et kontor i Sverige

Descom har i marts åbnet endnu et kontor i Sverige. Det nye kontor ligger i Stockholm og supplerer Descoms hidtidige svenske kontor, som ligger i Malmö.

»Vi sælger noget, som skal bruges uanset om det er krise. Så selv om det er med en vis risiko, gør vi det modsatte af alle andre og udvider,« siger Descoms administrerende direktør Johnny Helander.

Descom sælger især forbrugsstoffer til kopi/printere og det er en vare, som der altid er brug for på samme måde som man altid er nødt til at købe benzin til sin bil.

Descom har haft sit Malmökontor i tre år, og her er der syv ansatte og med det nye kontor i Stockholm har forhandlerne nu i alt 12 medarbejdere. I øjeblikket kommer 30 procent af Descoms omsætning fra broderlandet og i løbet af de næste to år, skal den svenske omsætning udgøre halvdelen af Descoms samlede omsætning, siger Johnny Helander.

»Det meste af vores vækst er i Sverige, så det er meget naturligt, at vi nu åbner i Stockholm,« siger direktøren.

I alt fik Descom sidste år et overskud på syv millioner kroner før skat mod fem millioner kroner året før.

»Det behøver ikke at være så sort som andre tror. Vi er nogle, der har leveret et godt resultat,« siger Johnny Helander
 

 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S