Michael Mathiesen lukker Cellpoint i Danmark

Forsvindende lille omsætning og en mislykket aktieemission har tømt kassen i Michael Mathiesens Cellpoint, som nu lader sin danske afdeling gå konkurs

Den tidligere 2M-direktør Michael Mathiesen reber sejlene i sit stort anlagte headset-firma, Cellpoint, og lader sin danske afdeling gå konkurs i et forsøg på at redde det svenske moderselskab.

I en meddelelse fra 26. juni til det svenske Aktietorget skriver Cellpoint Connect AB, at problemer med at skaffe ny kapital tvinger selskabet til at lukke både den danske og den norske afdeling. Samtidig fremgår det, at de finansielle problemer betyder, at man ikke har kunnet aflægge ordinært regnskab til tiden.

Moderselskabet forudser dog, at man inden for kort tid vil kunne præsentere en række nye samarbejdspartnere, som kan sikre den fortsatte drift af det svenske moderselskab. Planen er, at de nye partnere skal overtage Cellpoints salgsarbejde. Det skal sænke antallet af medarbejdere og dermed de samlede omkostninger.

Siden nytår er Cellpoints omsætning faldet dramatisk, ligesom en planlagt emission i efteråret er slået fejl.

Siden 2004 har Cellpoint tabt tilsammen cirka 140 millioner kroner og har dermed i flere omgang ikke kunnet leve op til sine egne spådomme om snarligt overskud.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra hverken Michael Mathiesen eller administrerende direktør i Cellpoint Connect AB, Katarina Henriksson.
 

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Sektionschef til Commercial Management

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS