Michael Mathiesen lukker Cellpoint i Danmark

Forsvindende lille omsætning og en mislykket aktieemission har tømt kassen i Michael Mathiesens Cellpoint, som nu lader sin danske afdeling gå konkurs

Den tidligere 2M-direktør Michael Mathiesen reber sejlene i sit stort anlagte headset-firma, Cellpoint, og lader sin danske afdeling gå konkurs i et forsøg på at redde det svenske moderselskab.

I en meddelelse fra 26. juni til det svenske Aktietorget skriver Cellpoint Connect AB, at problemer med at skaffe ny kapital tvinger selskabet til at lukke både den danske og den norske afdeling. Samtidig fremgår det, at de finansielle problemer betyder, at man ikke har kunnet aflægge ordinært regnskab til tiden.

Moderselskabet forudser dog, at man inden for kort tid vil kunne præsentere en række nye samarbejdspartnere, som kan sikre den fortsatte drift af det svenske moderselskab. Planen er, at de nye partnere skal overtage Cellpoints salgsarbejde. Det skal sænke antallet af medarbejdere og dermed de samlede omkostninger.

Siden nytår er Cellpoints omsætning faldet dramatisk, ligesom en planlagt emission i efteråret er slået fejl.

Siden 2004 har Cellpoint tabt tilsammen cirka 140 millioner kroner og har dermed i flere omgang ikke kunnet leve op til sine egne spådomme om snarligt overskud.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra hverken Michael Mathiesen eller administrerende direktør i Cellpoint Connect AB, Katarina Henriksson.
 

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S