Michael Mathiesen lukker Cellpoint i Danmark

Forsvindende lille omsætning og en mislykket aktieemission har tømt kassen i Michael Mathiesens Cellpoint, som nu lader sin danske afdeling gå konkurs

Den tidligere 2M-direktør Michael Mathiesen reber sejlene i sit stort anlagte headset-firma, Cellpoint, og lader sin danske afdeling gå konkurs i et forsøg på at redde det svenske moderselskab.

I en meddelelse fra 26. juni til det svenske Aktietorget skriver Cellpoint Connect AB, at problemer med at skaffe ny kapital tvinger selskabet til at lukke både den danske og den norske afdeling. Samtidig fremgår det, at de finansielle problemer betyder, at man ikke har kunnet aflægge ordinært regnskab til tiden.

Moderselskabet forudser dog, at man inden for kort tid vil kunne præsentere en række nye samarbejdspartnere, som kan sikre den fortsatte drift af det svenske moderselskab. Planen er, at de nye partnere skal overtage Cellpoints salgsarbejde. Det skal sænke antallet af medarbejdere og dermed de samlede omkostninger.

Siden nytår er Cellpoints omsætning faldet dramatisk, ligesom en planlagt emission i efteråret er slået fejl.

Siden 2004 har Cellpoint tabt tilsammen cirka 140 millioner kroner og har dermed i flere omgang ikke kunnet leve op til sine egne spådomme om snarligt overskud.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra hverken Michael Mathiesen eller administrerende direktør i Cellpoint Connect AB, Katarina Henriksson.
 

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos