Ejerstrid sender PCSYS i retten

Regnskabet viser, at PCSYS hævede omsætningen sidste år, men sagen hvor tidligere en direktør og medejer blev bortvist, hviler stadig som en skygge over selskabet. Nu ender sagen i retten.

PCSYS hævede omsætningen til 27 millioner i regnskabsåret 05/06 og endte i et resultat på 570.000 kroner før skat.

Ifølge årsregnskabet har Amager Data, der er ejet af Cornelius Olesen, som er tidligere direktør i PCSYS, rejst et krav på 600.000 kroner mod PCSYS.

Klaus Juhl overtog chefstolen sidste år i marts fra Cornelius Olesen, der foruden at være direktør også er medejer i selskabet.

Den nye ledelse meldte hurtigt ud, at Cornelius Olesen ville blive købt ud af selskabet, men den plan faldt til jorden. Ifølge den nu tidligere direktør, tilbød de tidligere kompagnonger en tredjedel af den indre værdi for hans andel i virksomheden, men det valgte han at afslå, da det for ham var en urealistisk lav pris.

PCSYS er oprindeligt startet af Cornelius Olesen, Klaus Juhl og Henrik Eriksen tilbage i 1990, men vedvarende strid om ledelsesformen førte til, at Jan Cornelius mistede stillingen som direktør sidste år, da de to andre ejere gik imod ham.

»PCSYS er ejet af et holding selskab og Cornelius Olesen ejer stadig en tredjedel af holdingselskabet, men han har intet med PCSYS at gøre længere,« fortæller Klaus Juhl.

Han og den tredje ejer har overtaget den fulde kontrol med forretningen, og Cornelius Olesen er nu blot en mindretalsaktionær. Partnerne har dog ikke kunnet nå til enighed om en løsning, hvor Jan Cornelius blev købt helt ud af selskabet, og derfor er han stadig en del af ejerkredsen.

Ifølge Cornelius Olesen har han rejst sagen, fordi han blev bortvist på et uberettiget grundlag.

»Jeg blev fuldstændig overrasket over bortvisningen. Jeg blev bortvist med en halv times varsel, og det var meget ubehageligt, da der var tale om mine nære venner,« forklarer Cornelius Olesen til CRN.

Det kontante krav han har anlagt skal dække det tab, han mener, at han led ved den uberettigede opsigelse.

»Hvad angår min ejerandel, så vil det mest optimale være, hvis der kommer en køber, der vil overtage min andel og gå ind i ledelsen sammen med Klaus og Henrik. Jeg ser PCSYS som mit barn, men jeg har ingen planer om at vende tilbage. Den forbindelse er blevet kappet,« forklarer Cornelius Olesen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job