Ejerstrid sender PCSYS i retten

Regnskabet viser, at PCSYS hævede omsætningen sidste år, men sagen hvor tidligere en direktør og medejer blev bortvist, hviler stadig som en skygge over selskabet. Nu ender sagen i retten.

PCSYS hævede omsætningen til 27 millioner i regnskabsåret 05/06 og endte i et resultat på 570.000 kroner før skat.

Ifølge årsregnskabet har Amager Data, der er ejet af Cornelius Olesen, som er tidligere direktør i PCSYS, rejst et krav på 600.000 kroner mod PCSYS.

Klaus Juhl overtog chefstolen sidste år i marts fra Cornelius Olesen, der foruden at være direktør også er medejer i selskabet.

Den nye ledelse meldte hurtigt ud, at Cornelius Olesen ville blive købt ud af selskabet, men den plan faldt til jorden. Ifølge den nu tidligere direktør, tilbød de tidligere kompagnonger en tredjedel af den indre værdi for hans andel i virksomheden, men det valgte han at afslå, da det for ham var en urealistisk lav pris.

PCSYS er oprindeligt startet af Cornelius Olesen, Klaus Juhl og Henrik Eriksen tilbage i 1990, men vedvarende strid om ledelsesformen førte til, at Jan Cornelius mistede stillingen som direktør sidste år, da de to andre ejere gik imod ham.

»PCSYS er ejet af et holding selskab og Cornelius Olesen ejer stadig en tredjedel af holdingselskabet, men han har intet med PCSYS at gøre længere,« fortæller Klaus Juhl.

Han og den tredje ejer har overtaget den fulde kontrol med forretningen, og Cornelius Olesen er nu blot en mindretalsaktionær. Partnerne har dog ikke kunnet nå til enighed om en løsning, hvor Jan Cornelius blev købt helt ud af selskabet, og derfor er han stadig en del af ejerkredsen.

Ifølge Cornelius Olesen har han rejst sagen, fordi han blev bortvist på et uberettiget grundlag.

»Jeg blev fuldstændig overrasket over bortvisningen. Jeg blev bortvist med en halv times varsel, og det var meget ubehageligt, da der var tale om mine nære venner,« forklarer Cornelius Olesen til CRN.

Det kontante krav han har anlagt skal dække det tab, han mener, at han led ved den uberettigede opsigelse.

»Hvad angår min ejerandel, så vil det mest optimale være, hvis der kommer en køber, der vil overtage min andel og gå ind i ledelsen sammen med Klaus og Henrik. Jeg ser PCSYS som mit barn, men jeg har ingen planer om at vende tilbage. Den forbindelse er blevet kappet,« forklarer Cornelius Olesen.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Test Manager til Drift- og Støttesektionen ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse